Navrhnout kuchyň, perfektně a do detailu, vyžaduje znalosti a zkušenosti. Kuchyň, kterou nenavrhl specialista můžete poznat z často opakovaných chyb. Které to jsou?
1. Horní dvířka mají otevírání na panty a jsou příliš široká
Tato volba působí sice na pohled čistě a celistvě, ale je velmi nepraktická. Dvířka při otevření zasahují do prostoru a hrozí časté úrazy.
2. Mikrovlnná trouba je příliš vysoko
K tomu dochází často v případě, kdy je trouba na pečení umístěna ve zvýšené poloze a nad ni se ještě přidá mikrovlnka. Pokud je spodní hrana trouby zarovnaná s pracovní deskou je pak mikrovlnná trouba pro řadu uživatelů v nekomfortní až nebezpečné poloze.
3. Myčka je v kolizi s ostatními dvířkami
V případě, že je myčka umístěna v rohu sestavy, není možné současně vyndávat čisté nádobí a rovnou ho ukládat, protože se další dvířka nedají otevřít. Může dojít i k situaci, že při otevření myčky není možné ukládat nádobí ani do horních skříněk, protože vyklopená dvířka myčky zabírají potřebný prostor.
4. Špatná ergonomie celé dispozice
V tomto případě se jedná o celkově nevhodnou sestavu, která nerespektuje zásady pracovního trojúhelníku. Jeho vrcholy tvoří dřez, varná deska a ukládání potravin. Celkový obvod trojúhelníku by neměl přesáhnout 8 metrů a jedno rameno by mělo mít ideálně rozměr 1,2 až 2,7 metru.
5. Varná deska je hned vedle dřezu
A mezi těmito hlavními body v kuchyni chybí odkládací plocha. Správně by v těchto místech měla být hlavní pracovní (přípravná) deska.
Tím časté chyby nekončí
Do seznamu můžeme přidat třeba nedostatečné osvětlení pracovní desky, k němuž často dochází nad dřezem umístěným pod oknem. Dále třeba nedostatek elektrických zásuvek potřebných pro drobné kuchyňské spotřebiče. Velkou chybou je také použití nevhodných materiálů, které se špatně udržují a jsou náchylné na zašpinění.
Určitě je potřebné se detailně zamyslet nad využitím rohů a vyhnout se raději rohovým dřezům, protože dolní skříňku potom nemůžeme dostatečně efektivně využít. Za chybu můžeme považovat také dispozici, která se dogmaticky řídí původními vývody, anebo umístění ostrůvku, který se do kompletně zařízené místnosti nakonec ani nevejde.
Na závěr je potřebné dodat, že vzhled, tedy výběr barev, materiálů a jejich kombinace, nemůžeme téměř nikdy považovat za chybu. Důležité je, aby se tomu, kdo v kuchyni bude trávit čas, prostor líbil. Každý máme jiný vkus, jiné představy a každý vnímáme barvy a dekory jinak. Jen je potřeba se nad kombinací pořádně zamyslet a radši vybírat z velkých vzorků, které představu přiblíží. Dopředu si porovnat všechny materiály, které chceme v kuchyni použít, a komplet si prohlédnout na denním světle.