Celosvětová pandemie koronaviru změnila chování i život mnoha lidí v České republice. Zřetelný zvrat přineslo nakupování. Češi se naučili nakupovat více on-line. S tím je spjaté posílání dárků nebo zboží poštou, ať už zákazníkům, tak dárky příbuzným.
V roce 2020 bylo přes 21 provozovatelů dodávání poštovních zásilek doručeno více jak 238 miliónů poštovních zásilek do 2 kilogramů, téměř 36,5 miliónů poštovních balíků, skoro 64 miliónů doporučených poštovních zásilek a více jak 181 miliónů ostatních poštovních zásilek. To vše se přirozeně neobešlo bez papírových krabic.
Pro někoho může být posílání balíku stresující záležitost. Nebojte, nejde o vědu. Jak poslat balík? Na co si dát pozor a kam co napsat? Podívejte se na naše tipy a zjistíte, že z posílání balíků nemusíte mít obavy.
Na co si dát pozor
Několik věcí můžete ovlivnit ještě před samotným odesláním. Například dobře promyslete, jakou věc vlastně budete balíkem posílat. Je křehká a náchylná k poškození? Jak bude velká? Jak objemnou krabici budete potřebovat?
Zásadní jsou i rozdíly v tom, jak zasílanou věc zabalíte. Například knihy velmi snadno zabalíte do bublinkové fólie nebo novin. Jiný přístup bude potřeba při balení skleněné vázy. Po zabalení křehkých předmětů zajistěte dostatečnou vzdálenost předmětu od stěn krabice. Například váza by se vůbec neměla stěn krabice dotýkat, ale měla být chráněna výplňovým materiálem ze všech stran.
Úplně jiný postup je při balení činky. Té s největší pravděpodobností nehrozí ani tak poškození, jako spíše, že činka může sama někoho poškodit. Krabice pro zabalení činky by měla být pevná, měla by mít speciálně vyztužené dno, aby se neprotrhla při přepravě ven. Zároveň by se činka neměla vůbec v krabici hýbat. Praktické a bezpečné řešení je nakonec krabici zabalit do takzvané strech fólie. Dokonale celou krabici zpevní a činka by se z ní neměla dostat ven.
Nezapomeňte na pojištění
Důležitou, i když ne povinnou věcí, je nechat si zásilku při přepravě pojistit. To je praktické hlavně u křehkých nebo vzácných předmětů. Při zadávání balíku si pohlídejte výši pojištění, aby se vám nestalo, že při poškození vzácné vázy v hodnotě deseti tisíc korun dostanete zpět jen 500 korun.
Na samotný balík nalepte nebo napište zřetelně viditelný nápis „neklopit“ nebo „křehké“. Samotná nálepka samozřejmě neovlivní na sto procent celou cestu zásilky. Může na sebe ale upozornit a vy tím zvyšujete procento úspěšného doručení.
Pravidla dopravců
Nepodceňujte pravidla, které si pro přepravu svých zásilek stanovují sami dopravci. Obsah balíku musí být například řádně zabalen do kvalitního kartonové krabice, která se neprotrhne. Zboží v ní zafixujte proti pohybu, aby při přepravě neponičilo stěny krabice a nevypadlo ven.
Nadepsání balíku
V otázce, jak poslat balík nezapomeňte na to, jak správně balík nadepsat. Nutno říct, že požadavek na napsání krabice, má jen Česká pošta. U ostatních přepravců se balíky nenadepisují.
V pravé dolní části uveďte adresáta neboli adresu, kam má být váš balík doručen. Ujistěte se, že píšete správné poštovní směrovací číslo. Některá města mají stejná mázev, přestože se od sebe nachází stovky kilometrů daleko. Například město Ostrov existuje v Česku třikrát. Na internetu se ujistěte, že píšete to správné PSČ.
V levé horní části pak napište informace o odesílateli – tedy o tom, kdo balík posílá. Celou adresu odesílatele pak škrtněte. Proces můžete zadat i přes internetové stránky a podací lístek si vytisknout doma. Na poště pak nemusíte vyplňovat žádné formuláře. Je to pohodlné a rychlé.
V Česku existuje 21 přepravců poštovních zásilek. Některé jsou známé víc, jiné míň. Díky konkurenci ale stoupá kvalita nabízených služeb i rychlost dodání.
Zdroj článku Komplexmat.