Celoroční bydlení v přírodě? Proč ne!

Celoroční bydlení v přírodě? Proč ne!

Bydlení v přírodě je jeden z nových životních trendů. Představte si, že se každý den probouzíte na jiném místě. Jednou to může být u krásného jezera, jindy zase u zasněženého lesa nebo na pláži. Bydlení je nejen jedno velké dobrodružství, ale může to být i značná úspora peněz. Říkáte si, že by to nebylo pro vás? Mnoho lidí má dovolenou spojenou s krátkodobým pobytem v hotelu na pláži a teď je to možné po většinu roku. Není to skvělé? Jenže jen tak ve stanu od jara až do zimy, to není úplně ono. A proto se poslední dobou rozmáhá tzv „vanlife“, neboli život v dodávce.

Život v dodávce znamená být plně samostatný s využitím přírodních zdrojů.

 

Solární panel na střechách obytných dodávek dobíjí velkou baterii, kde se ukládá elektrický proud, který později využíváte na svícení, provoz lednice a mnoho dalšího. Můžete zůstat na jednom místě s dostatkem slunečního svitu a nebudete potřebovat externí napájení. Další z možností dobíjení baterie je známý alternátor. Pokud se budete přepravovat například do obchodu, nebo na jiné vysněné místo, dobijete baterii během chvilky.

solární panel

 

Jeden z klíčových faktorů obytných aut je dobrá izolace. Díky ní vám v létě nebude extrémní teplo, a naopak v zimě zima. K izolaci se nejčastěji používá K-flex s hliníkovou parozábranou. Je známá pro své vynikající vlastnosti v minimální tloušťce, kde se nehodí použití většího množství jiné izolace, například polystyrénu.

 

izolace obytných vozů

 

Jako ekologický způsob využití se může brát i fakt, že se eliminuje provoz ve městech, a to i z finančního hlediska. Šetří se na vytápění. Protože malý prostor je přeci jen, malý prostor. Rozdíl ve vytápění bytu o rozloze 50 m2 nebo 4 m2 je víc než znatelný. Mnoho lidí si život v dodávce nedokáže představit z dlouhodobější perspektivy,  pokud trpí například klaustrofobií. Takto radikální krok jistě není pro každého, a proto můžete začít například s výjezdy na víkendy nebo měsíční poznávací zájezdy. Bydlení v přírodě je prostě báječné !

 

Článek připravil Radek Šiml, který se svým předělaným autem Žábou, vyráží do přírody s rodinou, do kempů i za prací Dj na svatby.

 

Fotky obytného auta VW T5 Žáby naleznete ZDE.