Současný trh s nemovitostmi je nejméně předvídatelný za posledních 10 let. Rapidní růst cen energií a úrokových sazeb s ním zamávaly jako nikdy. Jak nejlépe v současné době s nemovitostí naložit, pokud ji již vlastníte? A co je na opak lepší, pokud o vlastním bydlení uvažujete? Vyplatí se v dnešní době nemovitost vůbec pronajímat? Je hypotéka aktuálně vhodným řešením?
Dostupnost hypoték
Touto otázkou se zabývá mnoho expertů nejen z řad renomovaných realitních makléřů, ale i hypotečních a finančních poradců. Dle generálního ředitele společnosti Remax, Jana Hrubého, se již letos pokles cen nemovitostí neočekává. Začátkem roku poskytly finanční instituce hypoteční úvěry v hodnotě přes 30 miliard korun i přesto, že Česká republika má aktuálně nejdražší základní úrokovou sazbu za posledních 20 let. Vývoj celé situace je ale i přesto nejasný a není snadné předvídat co bude. Což potvrzuje sám Jan Hrubý. Jasné je hlavně to, že aktuálně může být pro většinu lidí mnohem těžší našetřit požadovaných 20 % z celkové částky nemovitosti. Což je aktuálně jedna z podmínek pro získání hypotečního úvěru. Hypotéky se stávají být hůře dostupné, a přesto trh s nemovitostmi zaznamenává velký boom. V čem spočívá ten paradox?
Vyplatí se byty na pronájem?
Jak Jan Hrubý dále uvádí, díky růstu cen energií se už byty de facto nevyplatí pronajímat. Byly pořizovány s vidinou toho, že nájem pokryje splátku hypotéky. Lidé kupovali nemovitosti jako investici do budoucna, pro děti, vnoučata, nebo i s možností v budoucnu rychlejšího splacení. Nicméně při aktuálním růstu cen, a to nejen zmiňovaných energií, vzniká otázka, jak moc se vyplatí byty i nadále pronajímat. Mnoho jedinců začalo své byty jednoduše prodávat, protože současná situace je díky vysokým cenám nemovitostí nejpříznivější. Je to jak začarovaný kolotoč, který si prozatím jede svoji jízdu a počkáme si, kdo první jej zastaví a vystoupí. S růstem energií narůstá i fond domovních oprav a dalších služeb, které se můžou ve finálním nájemném protočit až v tisíce.
Očekávaný vývoj cen
I přestože ale byl rok 2021 pro realitní trh rekordním, stále poptávka převyšuje nabídku. Například na klasický byt pro rodinu o dispozici 3kk je až 10 zájemců. Už i z tohoto důvodu se neočekává větší propad či zmrazení trhu. Sice rok 2022 nebude takový dynamický jako ten loňský, kdy realitní skupina zaznamenala nárůst až o 40 %, nicméně i tak se očekává úspěšný. Přeci jen trh s nemovitostmi nelze považovat úplně za standardní. Je zde velké množství faktorů, které ho ovlivňují, včetně České národní banky. Dle Jana Hrubého vlastnictví nemovitostí v hlavním městě či větších městech jako je například Brno bude čistě výlučnou záležitostí. Velmi názorným příkladem můžou být i sousední státy jako je Rakousko či Německo, kde byty vlastní zhruba polovina obyvatel, a ta druhá žije v nájmu.
Zkušenosti ze zahraničí
Tento trend je zde naprosto přirozený. Pokud bychom se měli podívat ještě dále, například za oceán, tak zde je trend přesně opačný než u nás. V nájmu žije většina obyvatelstva. Je to hodně i o nastavení a mentalitě daného státu. Jak správně konstatuje pan Hrubý, v Čechách se narodíte s cílem vlastnit nemovitost, pořídit si vlastní bydlení a nikoli prožít život v nájmu. Od začátku je nám to vštěpováno a bereme to jako něco naprosto přirozeného. Dle dat společnosti Remax je aktuálně nejdostupnější bydlení ve městě Tachov, Chomutov a Sokolov. Z důvodu podražení celkového stavebního materiálu se očekává i zpomalení staveb a developerský projektů. Aktuálně trh trpí například velikým nedostatkem dřeva, které postihlo nejen Evropu.
A jaké jsou plány franšízového projektu? Hlavně se rozšířit o 35 kanceláří a skoupit konkurenci. V dlouhodobých plánech je i expanze na zahraniční trh a v hledáčku je aktuálně Polsko, ve kterém vidí velký potenciál. Tak uvidíme, co rok 2022 přinese. Připraveni musíme být na vše, i na to, co nečekáme.
Další články ZDE:
Úpravy bytového interiéru ZDE: