Vyplatí se byty stále pronajímat, nebo začnou Češi své byty prodávat

Lidé budou prodávat byty. Kvůli energiím se už hypotéka z pronájmu nezaplatí

Současný trh s nemovitostmi je nejméně předvídatelný za posledních 10 let. Rapidní růst cen energií a úrokových sazeb s ním zamávaly jako nikdy. Jak nejlépe v současné době s nemovitostí naložit, pokud ji již vlastníte? A co je na opak lepší, pokud o vlastním bydlení uvažujete? Vyplatí se v dnešní době nemovitost vůbec pronajímat? Je hypotéka aktuálně vhodným řešením?

Dostupnost hypoték

Touto otázkou se zabývá mnoho expertů nejen z řad renomovaných realitních makléřů, ale i hypotečních a finančních poradců. Dle generálního ředitele společnosti Remax, Jana Hrubého, se již letos pokles cen nemovitostí neočekává. Začátkem roku poskytly finanční instituce hypoteční úvěry v hodnotě přes 30 miliard korun i přesto, že Česká republika má aktuálně nejdražší základní úrokovou sazbu za posledních 20 let. Vývoj celé situace je ale i přesto nejasný a není snadné předvídat co bude. Což potvrzuje sám Jan Hrubý. Jasné je hlavně to, že aktuálně může být pro většinu lidí mnohem těžší našetřit požadovaných 20 % z celkové částky nemovitosti. Což je aktuálně jedna z podmínek pro získání hypotečního úvěru. Hypotéky se stávají být hůře dostupné, a přesto trh s nemovitostmi zaznamenává velký boom. V čem spočívá ten paradox?

vyplatí se byty pornajímat

 

Vyplatí se byty na pronájem?

Jak Jan Hrubý dále uvádí, díky růstu cen energií se už byty de facto nevyplatí pronajímat. Byly pořizovány s vidinou toho, že nájem pokryje splátku hypotéky. Lidé kupovali nemovitosti jako investici do budoucna, pro děti, vnoučata, nebo i s možností v budoucnu rychlejšího splacení. Nicméně při aktuálním růstu cen, a to nejen zmiňovaných energií, vzniká otázka, jak moc se vyplatí byty i nadále pronajímat. Mnoho jedinců začalo své byty jednoduše prodávat, protože současná situace je díky vysokým cenám nemovitostí nejpříznivější. Je to jak začarovaný kolotoč, který si prozatím jede svoji jízdu a počkáme si, kdo první jej zastaví a vystoupí. S růstem energií narůstá i fond domovních oprav a dalších služeb, které se můžou ve finálním nájemném protočit až v tisíce.

Očekávaný vývoj cen

I přestože ale byl rok 2021 pro realitní trh rekordním, stále poptávka převyšuje nabídku. Například na klasický byt pro rodinu o dispozici 3kk je až 10 zájemců. Už i z tohoto důvodu se neočekává větší propad či zmrazení trhu. Sice rok 2022 nebude takový dynamický jako ten loňský, kdy realitní skupina zaznamenala nárůst až o 40 %, nicméně i tak se očekává úspěšný. Přeci jen trh s nemovitostmi nelze považovat úplně za standardní. Je zde velké množství faktorů, které ho ovlivňují, včetně České národní banky. Dle Jana Hrubého vlastnictví nemovitostí v hlavním městě či větších městech jako je například Brno bude čistě výlučnou záležitostí. Velmi názorným příkladem můžou být i sousední státy jako je Rakousko či Německo, kde byty vlastní zhruba polovina obyvatel, a ta druhá žije v nájmu.

Zkušenosti ze zahraničí

Tento trend je zde naprosto přirozený. Pokud bychom se měli podívat ještě dále, například za oceán, tak zde je trend přesně opačný než u nás. V nájmu žije většina obyvatelstva. Je to hodně i o nastavení a mentalitě daného státu. Jak správně konstatuje pan Hrubý, v Čechách se narodíte s cílem vlastnit nemovitost, pořídit si vlastní bydlení a nikoli prožít život v nájmu. Od začátku je nám to vštěpováno a bereme to jako něco naprosto přirozeného. Dle dat společnosti Remax je aktuálně nejdostupnější bydlení ve městě Tachov, Chomutov a Sokolov. Z důvodu podražení celkového stavebního materiálu se očekává i zpomalení staveb a developerský projektů. Aktuálně trh trpí například velikým nedostatkem dřeva, které postihlo nejen Evropu.

A jaké jsou plány franšízového projektu? Hlavně se rozšířit o 35 kanceláří a skoupit konkurenci. V dlouhodobých plánech je i expanze na zahraniční trh a v hledáčku je aktuálně Polsko, ve kterém vidí velký potenciál. Tak uvidíme, co rok 2022 přinese. Připraveni musíme být na vše, i na to, co nečekáme.

 

Vyplatí se byty stále pronajímat, nebo začnou Češi své byty prodávat?

Další články ZDE:

Úpravy bytového interiéru ZDE: