Výběr ledničky do karavanu

Výběr ledničky do karavanu

Výběr ledničky do karavanu či obytného auta je jeden z klíčových úkolů, které na Vás čekají, při jejich vybavování. Samozřejmě, pokud si chcete uchovat maximální komfort při vašich cestách. Příznivci campingu si dnes již pomalu nedokážou představit své pojízdné příbytky bez této vymoženosti.

Historie chladniček v obytných vozech se datuje do období takřka před padesáti lety. Tehdy se začaly objevovat v nejluxusnějších modelech a byly poměrně poruchové. Oproti zmíněným starším lednicím se ty moderní vyznačují vysokou efektivitou a jejich nedílnou součástí bývá velmi účinná ovládací elektronika.

Díky použití elektroniky a složitějších mechanismů je lednička jedním z bodů, nejnáchylnějším k poruše správného fungování. Proto je třeba nechat instalaci a servis odborníkům, pokud s tím nemáte zkušenosti.

LEDNICE DO KARAVANU, Autochladnička
LEDNICE DO KARAVANU, Autochladnička

Druhy lednic používaných v karavanech

Chladící zařízení používané v obytných vozech či karavanech, dělíme především dle použitého způsobu chlazení na kompresorové a absorpční.

Lednice s kompresorem fungují na bázi stlačování chladiva, čímž dochází teplého vzduchu z vnitřku lednice. Kompresorové lednice mají vysokou účinnost chlazení. Mezi zápory patří poněkud vyšší hlučnost.

Absorpční lednice  využívá teplotních změn při pohybu čpavku či podobného plynu v soustavě se studenou vodou. Její předností je naprosto tichý chod a variabilita se všemi druhy napájení, které si představíme později. Nevýhodou nutnost řešit odvod spalin. Proto je třeba umístit na stěnu karavanu.

Zdroje napájení

Napájení 230 V je běžné napájení, při kterém lednice funguje naprosto bezchybně. Nutnost je přípojka, proto jste odkázáni na kemp. Při větším zatížení jističů, způsobené množstvím připojených karavanů, může docházet k poklesu napětí.

Provoz na plyn je výhodný pro všechny, kteří milují pobyt v přírodě mimo kempy. Zdrojem jsou plynové láhve, které mají nízkou spotřebu. Nevýhodou je nutnost jejich skladování či případné výměny použitých láhví.

Napájení 12 V, 24 V je napájení, které vygeneruje Váš karavan či obytný vůz. Nejedná se o plnohodnotné chlazení, ale spíše jen o provizorní dochlazování při jízdě. Po ní se zpětně přechází k 230V nebo chlazení na plyn.

Mezi jednotlivými druhy napájení lze manuálně přepínat. Moderní ledničky mají přepínání automatické, jsou však poněkud nákladnější.

Vyberte si z naší nabídky KARAVANOVÝCH LEDNIC

Články o bydlení: