Vrtání do dlažby

Vrtání do dlažby

Jak vrtat do dlaždiček, aby nepraskly

Čas od času je potřeba přidělat do koupelny novou poličku nebo držák na sprchu. Případně si potřebujete vyměnit práh na podlaze. Jak vrtat do dlaždiček, aby napraskly? Jaké jsou bezpečné postupy? A jak na vrtání co nejlépe dlažbu připravit?

Na příklep zapomeňte

I když je příklep jindy nezastupitelným pomocníkem, při vrtání do dlažby by vám naopak mohl způsobit velkou škodu. Kachličky by mohly velmi snadno popraskat.

Před vrtáním do dlaždiček si nejprve zkontrolujte, že nemáte vrtačku přepnutou do režimu příklepu. Pak zkuste opatrně, ale pevně začít vrtat. Pokud se vám zdá, že se nic neděje, vyzkoušejte jakýkoli tvrdší nebo ostřejší vrták.

Vidiový vrták

Vidiové vrtáky nejsou sice tak kvalitní jako diamantové vykružovací korunky, ale i tak by vrtat do dlaždiček měly zvládnout. Vidiové vrtáky se upínají pomocí typu SDS plus. Proto se primárně používají především pro příklepové vrtačky nebo vrtací kladiva.

Vidiový vrták

Diamantová korunka

Nejspolehlivějším pomocníkem při řešení toho, jak vyvrtat díru do dlažby, budou diamantové korunky. Dají se používat jak na takzvané suché vrtání, tak i na mokré vrtání. Suché vrtání je samozřejmě pohodlnější. Korunka se při něm ale více zahřívá, a tak je vhodné ji občas ochladit vzduchem nebo ponořením do chladné vody.

U mokrého vrtání je tento proces automaticky ošetřen soustavným chlazením vodou. Pokud vás ale mokré vrtání diamantovou korunkou neživí, pravděpodobně to ale nebude ta nejpohodlnější cesta, kterou se rozhodnete jít.

Diamantová korunka

Příprava dlaždiček

Jak nejlépe připravit dlažbu na vrtání vrtačkou? Nejdůležitější je plánovanou díru v dlaždičkách správně naměřit. I zde platí „dvakrát měř, jednou řež“. Další vychytávkou je, nalepit před vrtáním na dlaždičku trochu izolepy, aby se vrták při prvním kontaktu s dlažbou nehnul.

A samozřejmě nejideálnější varianta je nasměrovat dírku v dlažbě na místo, kudy prochází spára. Tím jakékoli starosti s případným prasknutím dlažby odpadají. Stejné je to i v případě využití účinného lepidla a na vrtání úplně zapomenout

Více o podlahách ZDE