Vratné lahve

Vratné lahve

Vratné lahve a jejich systém v České republice je známý především v souvislosti s pivem. Věděli jste ale, že již v 10 ti evropských zemích funguje systém zálohování i lahví z jiných materiálů? Princip je velice jednoduchý. Vezmeme si například slazený nápoj v PET lahvi, který si zakoupíme v obchodě. Jednoduše zaplatíme cenu za nápoj a vratný obal, který bude stát jen pár korun. Po vypití nápoje láhev opět jednoduše vrátíme do obchodu, kde s ní dále pracují, odstraní etiketu a víčko, semelou a vyrobí láhev novou, která opět putuje k výrobci nápoje. Tento systém vratných lahví zní až idealisticky, ale proč ještě stále nefunguje u nás?

vratné lahve

Základem proto, aby se systém vratných lahví zavedl i u nás, v České republice, je, že musíme všichni chtít a chtít musí i ti, kteří o tom rozhodují. Každý systém či projekt něco stojí, ať už jsou to peníze nebo čas, pracovní síla. Stále lítá ve vzduchu spousty otázek a stále najdeme část populace, která se k celé věci staví skepticky a nevěří, že se plastové láhve nebudou vyhazovat do oceánu. Stejně tak se můžeme setkat i s lidmi, kteří věří, že současný systém funguje dobře. Ano, ale proč nezařídit, aby fungoval ještě lépe? Proč nedat přírodě i něco na oplátku v podobě toho, že se o ni budeme ještě lépe starat. Věděli jste například, že třídění není to samé, co recyklace? Více jak 50 % vytříděných lahví se k recyklaci ani nedostane.

Vratné lahve v Evropě

Systém vratných lahví zavedlo již 10 zemí v Evropě. Celosvětově je to ještě víc. Skvěle to funguje. Pokud jste byli například u našich sousedů v Německu, jistě jste tento systém zaznamenali. Za zálohovanou láhev zaplatíte něco kolem 20 euro centů. V České republice se plánuje částka něco kolem 3,- Kč, stejná jako je teď na vratnou láhev na pivo. Že se vám s PETkami nebude chtít chodit do obchodu? Vždyť s nimi chodíte i do třídících kontejnerů. Nebo zapojte do systému i děti, vysvětlete jim, jak je to pro naši planetu důležité a za to, že pomohou k zlepšení si můžou obnos za vratné lahve ponechat. Možností je nespočet. Důležité je, že řešení máme. Teď najít cestu, jak jej realizovat.

Zdroj: Redakce Drevěnýradek.cz

Text napsala Julie

Další články o bydlení zde: