Vnitřní uspořádání vestavěných skříní

Vnitřní uspořádání vestavěných skříní

Vnitřní uspořádání vestavěných skříní určuje jejich funkčnost. Proto už při jejím návrhu je třeba řádně popřemýšlet, které věci v ní chcete mít. Zda chcete mít šatní skříň na míru, pouze na oděvy nebo zda ji potřebujete využít i na ostatní technické věci, jako je sportovní vybavení nebo prostředky a stroje určené k úklidu.

ŠÍŘKA SKŘÍNĚ

Ještě než se pustíme do vnitřního uspořádání vestavěných skříní, popíšeme si některá vnější omezení. Týká se skříní s posuvným otvíráním, kde nám délka kolejnice určuje maximální šířku skříně na 6m. V případě, že tato šířka nestačí, je třeba nastavit vestavěnou skříň dalším bokem. V praxi to však často nebývá. U pantové skříně toto omezení neplatí. Podrobněji jsme se tomuto tématu věnuje tento blog.

Vnitřní uspořádání vestavěných skříní

VÝŠKA SKŘÍNĚ

Výška skříně je maximálně 2,8 m. Je určena délkou desky korpusu skříně. U zrcadlové výplně ještě o něco méně. Jinak se na výplň dveří používá lamino. Tato výška je v praxi naprosto dostatečná, obzvláště v panelových domech. Pokud si nechcete k vestavěné skříni dělat horolezecký kurs.

HLOUBKA SKŘÍNĚ

Hloubka skříně by měla být minimálně 60cm, ze kterých Vám 10cm zabere systém posuvných dveří. Při použití pantového otvírání lze ušetřit až 8 cm. Dostatečná hloubka je nutná k tomu, aby se Vám do Vaší skříně pohodlně vešly věci zavěšené na ramínku, jako jsou košile, kabáty, saka, bundy atd.

Vnitřní uspořádání vestavěných skříní

VNITŘNÍ USPOŘÁDÁNÍ VESTAVĚNÝCH SKŘÍNÍ

Nyní už se konečně dostáváme k hlavnímu tématu tohoto blogu. Jak navrhnout vnitřek vestavěných skříní, aby se co nejvíce využil prostor. Pokud bude skříň jen na oblečení, většinou se využívá prověřených zásad popsaných v blogu o vestavěných skříních, kdy nejčastěji používané oblečení dáváme do střední části, aby bylo okamžitě po ruce. Samozřejmě nesmí chybět ani jedna nebo více šatních tyčí na oblečení, které dáváme na ramínka. Šatní tyče mohou být i dvě nad sebou, kdy spodní tyč patří menší partnerce a horní poněkud vyššímu partnerovi, pokud to tak je.

Spodní část bývá většinou určena pro koš na použité oděvy, šuplíky na spodní prádlo nebo poličky na boty. Do horní části se většinou umístí méně používané oděvy, povlečení, ručníky atd.

Vnitřní uspořádání vestavěných skříní

VESTAVĚNÁ SKŘÍŇ PRO FUNKČNÍ ODĚVY A TECHNICKÉ ZÁZEMÍ

Pokud máte dostatek prostoru je možno mít skříň jen na technické zázemí pro úklidové prostředky, žehličku apod nebo speciální funkční oděvy. Nejčastěji sportovní, jako jsou kombinéza na lyžování nebo cyklistiku. Samozřejmě i sportovní vybavení jako jsou lyže, rakety na pálkové sporty nebo ochranné přilby dle sportů, kterým holdujete.  Tyto skříně bývají umístěny ve vstupní hale nebo chodbě. Šatní skříně samozřejmě v ložnici.

Pokud máte jen jednu vestavěnou skříň, je třeba si důkladně promyslet rozmístění věcí ve skříni a které věci si přejete do této skříně umístit. Máte možnost využít různých drátěných programů, držák na kravaty, koš na použité oděvy nebo i speciální držák na žehličku nebo vysavač. Na paměti je třeba mít, že mělké šuplíky nebo police jsou přehlednější.

ZÁVĚREM

Vestavěné skříně na míru umožňují dokonalé využití prostoru. Správným návrhem vnitřního uspořádání vestavěných skříní si můžete usnadnit Váš běžný život. Dokonale schováte vše co by kazilo estetický dojem Vašeho obydlí.

Další články o bydlení naleznete zde:

Vnitřní uspořádání vestavěných skříní