Víte, jak si ochránit soukromí online

Víte, jak si ochránit soukromí online?

Víte, jak si ochránit soukromí online?

Pandemie koronaviru donutila velkou část populace usednout k počítači a internetu. Není proto překvapivé, že za poslední dva roky vzrostla kybernetická kriminalita a stále se zvyšuje hromadné sledování a narušování soukromí koncových uživatelů internetu. Víte, jak si ochránit své soukromí, když jste online?

soukromí online soukromí online

Zkuste vyzkoušet 6 následujících tipů:

  1. Používejte bezpečný prohlížeč a vyhledávač všímejte si všech doplňků a rozšíření, které vás žádají o souhlas k nainstalování. Může jít o praktickou věc, ale někdy se za ní skrývají podvodníci. Někdy může být řešením začít používat méně známé vyhledávače, které blokují reklamy a zabraňují sledování vašich aktivit.
  2. Pozor na hesla – na internetu potřebujeme mnoho hesel. Nesmiřte se s jedním univerzálním. Snažte se napsat si hesla do soukromého sešitu a pro každou registraci použijte jiné. Nepsaným požadavkem je rovněž heslo dlouhé alespoň 12 znaků. Rovněž stojí za zvážení ukládání hesel do paměti prohlížečů. Nikdy nevíte, co se kde může pokazit.
  3. Ochraňte emaily – základem je silné, složité a dlouhé heslo. Praktická je i zásada nesdílet emailem žádné citlivé informace o vaší osobě, respektive dalších přihlášeních, například do internetového bankovnictví.
  4. Chraňte si mobil – mobily používáme denně a jsme na nich doslova závislí. Probíhá na nich naše komunikace s nejbližšími, o pracovních záležitostech, ale i online bankovnictví nebo nakupování. Určitě zvolte silný PIN pro přihlášení do vašeho mobilu. Dobře si také rozmyslete, kdy a které aplikaci dáte souhlas se sledováním vašich aktivit na mobilu. Někdy je lepší dodatečně povolit přístup, než ho zpětně odebírat.
  5. VPN – znáte význam takzvané VéPéeNky? Jde o virtuální privátní síť, pomocí níž se připojujete na internet. Jste schovaní za touto sítí a sledovat vás je daleko náročnější.
  6. Používejte dvou faktorové ověření – jde o naprosto zásadní krok pro vaší bezpečnost. Už se nespoléháte jen na jedno silné heslo, ale získáváte další speciální kód, který je určen výhradně vám. 2FA (z anglického 2-FactorAuthentication) jsou bezpodmínečnou nutností například v případě, že vlastníte nějakou kryptoměnu.

 

Další články ZDE: