V České republice byl vyroben první 3Dtištěný dům jménem Prvok
Českobudějovický ateliér Scoolpt v nedávné době dokončil první český 3Dtištěný dům, který dostal název Prvok. Dům je kombinací dřevostavby a 3D tisku z betonu. Vyroben byl modulárním systémem ze tří částí a poté sestaven na lodi. Hrubá stavba trvala 48 hodin a výsledek je mnohem ekologičtější než klasická stavba.
„Experimentální 3D tištěný dům (obytná socha či houseboat) Prvok využívá moderní technologie ve stavebnictví. Architektura inspirovaná organickým světem je navržená sochařem Michalem Trpákem a jeho týmem architektů z FA ČVUT v Praze. Do reality je zhmotněná díky robotickému ramenu. Vnější konkávně konvexní reliéf stěny inspirovaný draperií demonstruje možnosti 3D tisku, nabízí nové možnosti vizuality architektury a zároveň ztužuje stěnu. Prostřední část domu a střecha ožívají díky rostlinám, v kontrastu s neživými betonovými stěnami. Dům tak propojuje několik stavebních přístupů ale i ideových aspektů o zelených stavbách budoucnosti,“ uvádí autoři Michal Trpák a Kateřina Nováková.
„Křivky se promítají také v interiéru – příčky ho opticky dělí na koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Zároveň se ale jedná o jeden volně plynoucí prostor. Dům uplatňuje 3D tisk i v interiéru a propaguje ekologický přístup: z recyklátu plastových lahví jsou zde vytištěné zásuvky, věšáky i vypínače. Baterie v koupelně je tištěná z kovu. Reproduktory jsou pak 3d tištěné z písku a napuštěné pryskyřicí. Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích,“ dodávají k domu, který má celkovou váhu 35 tun.
Interiér prvního 3Dtištěného domu Prvok, který má délku přes 13 metrů a šířku v nejširším místě 3,5 metru, zcela přiznává svůj výrobní proces a jsou zde stejně jako v exteriéru vidět výrobní vrstvy. Ve středu lodi najdeme kuchyni s jídelním stolem, na pravé straně od vstupu ložnici, na levé straně pak koupelnu s toaletkou.
Zdroj: Designmag
Další články o bydlení zde: