podlaha

Podlaha je základ

Podlaha je základní prvek každé místnosti. Bez jejího používání se neobejdete, pokud neumíte létat. Správně vybraná podlaha je základem spokojeného bydlení. Může mít vliv na Vaše zdraví a životní pohodu. 

Jaký si zvolíte povrch je již jenom na vás. Nejčastěji používané podlahy, jejich výhody a nevýhody Vám představíme níže v tomto blogu:

DŘEVĚNÉ PODLAHY

Dřevěné podlahy jsou tradiční, dosud nepřekonané přírodní materiály s velkou životností. Dřevo je skvělý materiál s příjemnými vlastnostmi, vhodný do každého interiéru. V současnosti se vyrábějí dřevěné podlahy i z několika vrstev, čímž se nabízí variabilita při jejich použití.  Moderní podlahy vyrobené ze dřeva můžete instalovat jak na dřevěné, tak i betonové podklady.

Dřevěných podlah máme několik druhů. Nejčastěji používaným jsou parkety. Těm věnujeme speciální sekci. Nicméně at´použijete dřevěnou podlahu s krátkými či dlouhými prkny, masivní nebo vrstvené podlahy, stále je kouzlo dřeva nepřekonatelné. A to nemusím mluvit o přínosu pro ekologii této planety.

Dvouvrstvá dřevěná podlaha jak už sám název napovídá, podlaha je složena ze dvou vrstev. Vrchní nášlapná vrstva je složena z ušlechtilého dřeva, jehož tloušťka je zhruba 4 mm. Spodní nosná vrstva se skládá z měkkého dřeva, kaučukovníku nebo březové překližky. Podlaha se lepí celoplošně, má větší propustnost tepla, je méně hlučná. Její oblíbenost také spočívá v možnosti využití podlahového vytápění.

Třívrstvá dřevěná podlaha je vyrobena ze tří vrstev. První vrstva je vyrobena z tvrdého dřeva a tvoří dekor, druhá a třetí vrstva tvoří konstrukci lamel, které jsou lepeny křížem což zajišťuje větší stabilitu podlahy. Dekor dřevěné podlahy je dostupný v mnoha designech. Obrovskou výhodou je třívrstvé podlahy je možnost opakované renovace broušením. Podlaha je také hřejivá, pružná a méně hlučná.

Masivní dřevěné podlahy tvoří jednotlivá prkna zhotovená z jednoho kusu masivu. Tím Vaše podlaha získá krásný a nezaměnitelný dřevěný vzhled. Masivní dřevěné podlahy vyzařují teplo, jsou velice jednoduché na údržbu a velikou výhodou je i zde možnost opakovaných renovací. Díky tomu mají dlouhou životnost. Musíme ale zmínit, že se nehodí do interiérů, kde je proměnlivá vlhkost a teplota. Nehodí se také pro podlahové vytápění.

Parkety

Když chcete vdechnout svému domovu nádech stylu, elegance a luxusu, nesmí u Vás chybět parketové podlahy. Ty splňují všechny již zmíněné body. Parkety nebo palubky nejsou dnes žádná novinka, i přesto nestárnou. Dřevo, jakožto krásný materiál s příjemnými vlastnostmi se hodí do každého interiéru, navíc je můžete instalovat jak na dřevěné, tak i betonové podklady.

Při původních instalacích, se parkety přibíjeli k podkladu. Vznikalo tím při chůzi vrzání poté, co se časem uvolnili. Dnes se parkety celoplošně lepí, čímž je podlaha mnohem pevnější a odolnější. Ať už se jedná o novostavbu nebo rozsáhlou rekonstrukci, podlaha z parket s přehledem nahradí klasickou dřevěnou podlahu.  Povrch parket chrání lak nebo olej.
Kromě klasických evropských dřevin se dnes na trhu objevují i tropické dřeviny, tmavší, tvrdší a odolnější vůči vodě. Nejoblíbenější je však stále dub v mnoha podobách

Vinylové podlahy

Krytiny z PVC a vinylu se ideálně používají v místnostech, které vyžadují hygienickou a voděodolnou podlahu, která se snadno udržuje. Na výběr máme z mnoha barev a vzorů a nabízejí se také různé kvality dle způsobu výroby a složení jednotlivých vrstev. Na trhu poskytující podlahové krytiny naleznete od různých výrobců širokou nabídku bytového PVC.

Doporučujeme, abyste nedali na prodejce, pokud Vás bude tlačit do levných podlahových materiálů, vymstí se Vám to. Bytové PVC se nejvíce liší ve vnitřní struktuře materiálu, do které jako zákazník bohužel nevidíte. My Vám rádi poradíme, na které parametry se máte při výběru materiálu zaměřit, abyste měli kvalitní podlahu.

Obnáší to zejména důkladnou přípravu podkladu a celoplošné lepení. Proto si nechte položit podlahu od nás, abyste měli plnou záruku jak na materiál, tak na provedenou práci. Konečná údržba je velice snadná, chcete-li však prodloužit její životnost, je potřeba o podlahu pečovat správným způsobem a používat vhodné prostředky, s tím vším vám rádi poradíme.

Koberce

Pokud si vybíráte celoplošný koberec, máte nespornou výhodu ve výběru barvy. Dnešní trh nabízí široké spektrum barev a typů celoplošných koberců, kde určitě najdete tu, která se hodí nejen do Vašeho interiéru, ale bude i příjemná pro vaše oči. Kvalita koberců je dána jeho konstrukcí a druhem vlákna. Do hodně zatížených místností se hodí vpichované nebo smyčkové koberce. Koberce s řezaným vlasem se vyrábí v mnoha variantách. Od vysoce odolných až po komfortní, měkké s vysokým vlasem.

V dnešní době jsou koberce poněkud na ústupu, protože zachytávají prach a jsou náročnější na údržbu.

Další články o podlahách