Názor Petra Ludwiga

Petr Ludwig je jeden z těch, kterých si vážím pro to co dělá, a jak to dělá. Názory se mohou někdy lišit, ale zkušenost je, že Covid 19 je riziko, které lze předpokládat a alespoň trochu ovládat. Mam rád jeho podcasty na spotify, které jsou pro můj rozvoj velkým přínosem. Rád bych citoval jeden jeho post na facebooku, jelikož je mi blízký názor na situaci s covid, která mě stojí mnoho úsilí a peněz. Sice jsem Petra nikdy osobně nepotkal, ale vážím si jeho práce. Myslím i boj s komentáři, který vyvolávají jeho posty.

Tenhle argument teď budeme vídat v různých podobách neustále: „Umírá více očkovaných než neočkovaných! Za minulý týden zemřelo 50 očkovaných a 45 neočkovaných! Vakcíny nefungují!!“Jde opravdu o důkaz neúčinnosti vakcín? Tak jednou pro vždy: Ne. Jde spíše o špatnou práci s matematikou.

Je potřeba si totiž položit dvě otázky:1) Jaký je průměrný věk zemřelých?2) Jaká je proočkovanost v této věkové skupině? Například: Průměrný věk zemřelých je cca 80 let a proočkovanost u této skupiny je cca 80%. Znamená to tedy, že ve skupině očkovaných je cca 4x více lidí než ve skupině neočkovaných.

Takže abychom čísla zemřelých mohli porovnávat mezi sebou, je potřeba vynásobit počet zemřelých bez očkování 4x a až potom dát obě čísla do poměru.

Takže poměr není 50:45, ale 50:180. Což znamená, že na 1 úmrtí očkovaného připadají 3,6 úmrtí neočkovaných. A to je přesně důkaz toho, ne že nefungují, ale naopak že fungují…

Myslím, že mnoho lidí s Petrem souhlasit nebude, ale já jeho názory respektuji a často s nimi souhlasím. Pojďme společně bojovat, jak tomu bylo při šití roušek, nebo výrobě desinfekce. Stát nám moc nepomáhá, ale pomáhá zodpovědnost vůči druhým. Líbí se mi i názor, který jsem slyšel od Janky Chudlíkové. Pokusím se o parafrázování.

Když jde proti mě skupinka lidí, tak si respirátor vezmu kvůli nim. Není to, že bych se bála ale z ohleduplnosti vůči jiným. Nevíte, zda někdo nemá větší strach, aby nenakazil třeba svoje rodiče.

Můžete se podívat – facebook Petr Ludwig

Radek Šiml

Šefredaktor