Kuchyn-Franke-vzor

Kuchyňský dřez – Jak vybrat ten správný?

Kuchyňský dřez je nedílnou součástí každé domácnosti. Dřez používáme každý den a žádná kuchyně se bez něj neobejde. A podle jakých kritérií zvolit ten správný? Při výběru se zaměřte na tvar dřezu, jeho velikost, hloubku, materiál a samozřejmě i celkový design. Důležitou roli hraje také cena.

Tvar, velikost a hloubka dřezu

Velikost a dispozice kuchyně je určující pro výběr kuchyňského dřezu. Celková konstrukce dřezu by se tedy měla v první řadě odvíjet od plochy, která je pro jeho umístění vyčleněna. Dnešní trh nabízí hned několik typů dřezů různých velikostí a tvarů.

  • Jednodřezy
  • Jednodřezy s odkapávačem
  • Jednodřezy s vaničkou
  • Jednodřezy s vaničkou a odkapávačem
  • Dvojdřezy
  • Dvojdřezy s odkapávací plochou
  • Rohové dřezy

Dřez vybírejte tak, aby plně vyhovoval vašim individuálním požadavkům a potřebám. Obecně lze konstatovat, že rozšířený dřez volí ten, kdo upřednostňuje praktičnost, samostatný ten, komu více záleží na designu. Při větším provozu, zejména v restauracích, se používá dvojdřez.

Běžná hloubka dřezu je kolem 15ti centimetrů, což při mytí objemnějšího nádobí každému nemusí vyhovovat. Mnohem praktičtější je dřez o hloubce 18 – 20 centimetrů. Počítat musíte s tím, že vyšší dřezy jsou také dražší.

Kuchyňský dřez Franke

Materiál

Při výběru materiálu zažijete asi největší dilema. Sepsali jsme pro vás čtyři nejpoužívanější materiály. Absolutní klasika je nerez. V poslední době jsou velice oblíbené granitové dřezy, dále se používají tectonit a keramická slitina, což je nejnovější používaný materiál. Představme si jednotlivé materiály blíže.

Nerez

Zvyk je železná košile, v tomto případě chromniklová, z které se nerez vyrábí. Nerez je stále nejčastěji používaný materiál na dřez. Má zhruba 70% podíl na všech vyrobených dřezech. Je velmi snadno udržovatelný a odolný i při extrémních teplotách. Hodí se takřka do každé kuchyně. Mezi hlavní výhody patří vysoká kvalita, dlouhá životnost a nízká cena.

Nerezová kuchyň

Granit

Granit je nejtvrdší část z žuly. Granitové dřezy obsahují až 80% granitu v drcené podobě, zbylých 20% obstarají pojiva a barviva. Aktuálně se jedná o nejoblíbenější kompozitní materiál. Dřezy z granitu jsou vysoce odolné vůči poškrábání, špíně, prudkým nárazům, chemikáliím i vysokým teplotám. Skvěle po něm stékají kapaliny a z dlouhodobého hlediska jsou schopny si udržet svůj původní vzhled. Barvu dřezu lze také dobře sladit se zbytkem kuchyně.

Firma Šiml Interiér používá do svých na zakázku zhotovených kuchyní výrobky od značky Blanco a Franke.

Tyto dvě firmy se řadí mezi špičky ve svém oboru.

Fragranit Franke

Blanco využívá granitový kompozitní materiál SILGRANIT® PuraDur®. Máte tak možnost mít kuchyňský dřez od největšího německého výrobce a světového lídra v této kategorii materiálů. Špičková kvalita v příjemné imitaci kamene vás zcela jistě zaujme.

Společnost Franke je na trhu už více než sto let. Konkrétně byla založena v roce 1911. Vyrábí granitové dřezy ze svého materiálu Fragnit+. Nejen že je Fragranit+ jedním z nejtvrdších strukturovaných materiálů na světě, ale patří také k těm nejatraktivnějším. Fragranit+ se vyznačuje jemným leskem a je teplý na dotyk. Povrch má jemnou strukturu, ale není porézní, takže splňuje vysoké požadavky na hygienu. Díky úpravě Sanitized® je společnost Franke považována za průkopníka ve vývoji fragranitových směsí pro dřezy. Povrchová úprava Sanitized® redukuje množení bakterií a mikrobů na fragranitovém povrchu až o 99 %.

Tectonite

Tectonite je syntetický materiál, který nabízí množství barevných variant. Odolný je až do teploty 300 °C. I když je Tectonite® velmi lehký, mnohem lépe odolává nárazům a úderům než srovnatelné materiály. Díky jedinečné struktuře a okouzlujícímu vzhledu podobnému žule si můžete vybírat z široké řady zajímavých minimalistických provedení a barev. Dřez je snadno udržovatelný. Malou nevýhodou může být pro někoho pocit, že se jedná pouze o plast. Tectonite® je o něco levnější než granit a dodává ho pouze firma Franke.

Tectonite Franke

Keramická slitina

Dřez z keramické slitiny je skvělá kombinace přírody a designu. Jedná se o ekologicky nejšetrnější materiál pro dřezy. Vyznačuje se sytými barvami. Skládá se z živce, kaolínu, jílu a křemene. Kapalná keramická hmota se vstřikuje do formy pod vysokým tlakem. Po vysušení je dřez vypálen po dobu 20 hodin v tunelové peci při 1200 ° C. Povrch keramických dřezů je extrémně tvrdý, odolný vůči poškrábání, vysoké teplotě, kyselinám a bělidlům. Keramické dřezy patří mezi nejluxusnější varianty.

Firma Blanco vyrábí své keramické dřezy PuraPlus®. Vybírat můžete z mnoha možností: model pro klasický rustikální styl či puristický design kuchyně, celý dřez nebo zápustnou vaničku se spodní montáží, s lesklou nebo matnou glazurou. Keramické dřezy BLANCO nadchnou materiálem, který je příjemný na dotek, něžnými křivkami, uzavřeným, plynulým povrchem a výraznými sytými barvami. Právě ty vytvářejí vkusné akcenty nebo podtrhují harmonickou integraci do okolního prostředí.

Keramický dřez Blanco

Franke keramické dřezy jsou vyrobeny z tekuté keramické hmoty Fraceram, která je následně podrobena procesu vypalování, což vytváří na dotek hladký a zároveň extrémně odolný materiál. Fraceram je vyroben ze 100% přírodních materiálů.

Fraceram Franke

Design

Je jasné, že dřez má vliv na estetický vzhled kuchyně. Při výběru jste samozřejmě velmi závislý na prostoru. Klasickým čtvercovým nebo obdélníkovým tvarem dřezu rozhodně nic nezkazíte. Využijete daný prostor a nenásilně začleňte dřez do vaší kuchyňské sestavy. Kulaté nebo různé oválné tvary jsou sice hezké, ale poněkud náročnější na místo. Nabízí se i různé způsoby zapuštění do kuchyňské linky. Nad, pod nebo na její úroveň. Tam pak volba záleží na typu dřezu, jaký jste zvolili.

Nerez je nadčasový, ale poněkud staromódní. Kdo chce mít barevně „vystajlovaný“ kuchyňský dřez tak, aby ladil s kuchyní, volí novější materiály. Design Vám samozřejmě doladí i vhodně zvolená baterie.

Kuchyně Franke

Cena

Cena kuchyňského dřezu se odvíjí od vašich nároků a požadavků. Cenu ovlivňuje velikost, tvar a samozřejmě materiál, ze kterého je dřez vyroben. Levné kuchyňské dřezy pořídíte již kolem 1200 kč. Dřezy obstojné kvality začínají na částce kolem 3000 kč a mohou se vyšplhat až k 10000 kč.