Královská rodina

Britská královská rodina vyzývá k ochraně planety.

20. 10. 2021 zdroj ČT24

Britská královská rodina podpořila ochranu klimatu. Královna Alžběta II ostře zkritizovala neúčast některých světových lídrů na klimatické konferenci COP26 v Glasgow, která se koná v termínu ne 31. 10. 2021 – pá 12. 11. 2021. Její vnuk Princ William motivoval miliardáře k investici do záchrany planety.

Britská královská rodina nabádá k ochraně klimatu

Zdroj: ČT24

„Je velmi iritující, když jen mluví, ale nekonají,“

Média přistihla pětadevadesátiletou panovnici Spojeného království Alžbětu II. při soukromém rozhovoru.

Královna, které záleží na ochraně přírody, neskrývala rozhořčení nad tím, že na konferenci COP26 v Glasgow nejspíš nepřiletí prezidenti Číny, Ruska, Brazílie nebo Indie.

Spokojený nebyl ani následník trůnu princ Charles. Královská rodina přitom bude mít za úkol na klimatické konferenci světové lídry vítat.

„Oni jen mluví. Problém je, aby se přistoupilo k činům, o což se snažím posledních čtyřicet let,“

Charles přitom u slov nezůstal. Na svoje rezidence a farmy nechal umístit solární panely, používá elektromobily a jeho padesát let starý Aston Martin jezdí na bionaftu, která se vyrábí z nadbytků anglického vína a syrovátky.

Změnil i svůj jídelníček. „Už roky nejím maso a ryby dva dny v týdnu. O pondělcích nejím mléčné výrobky. Pokud by to dělalo víc lidí, snížil by se tím tlak na životní prostředí,“ nabádá následník trůnu.

Princ William vyzval miliardáře k záchraně planety

Charlesův syn, princ William, zase vyzval miliardáře, aby se raději soustředili na záchranu planety než na komerční cesty do vesmíru. „Potřebujeme, aby se nejlepší mozky světa zaměřily na pokus opravit tuto planetu, ne se snažit najít nové místo, kam jít a žít,“ prohlásil William.

Založil proto novou mezinárodní cenu na ochranu životního prostředí. Mezi první vítěze patří například projekt kostarické vlády, která platí místním obyvatelům za ochranu deštných pralesů.

Kritici ale královské rodině její prohlášení vyčítají. Rodina podle nich není volená, nenese odpovědnost za globální ekonomiku, a proto by nikomu neměla rozdávat královské lekce.

Další články na zajímavá témata zde:

Sledujte nás na fcb