Hlavní město Česka ročně navštíví zhruba 9 miliónů turistů. Praha je tak 20. nejnavštěvovanějším městem světa. Kromě toho v matičce Praze žije trvale zhruba 1,4 miliónů obyvatel. Ti všichni pravidelně nebo čas od času využívají městkou hromadnou dopravu. Cestovat po Praze však může být pro mnohé z nich stále nepřehledné, a to i v době, kdy všichni používáme navigaci v mobilu.
Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) proto v září 2021 vyhlásil mezinárodní soutěž, jejímž cílem bylo získat novou podobu pro nový informační systém pro veřejnou dopravu. Výhercem této soutěže se stal český tým stávající se z grafického studia Side2, ateliérem A69 architekti a typografickým studiem Superior Type.
Co je cílem tohoto projektu? Proč je vůbec zapotřebí? A kdy výsledky projektu uvidí Praha na vlastní oči?
Cíl projektu
Proč je v době, kdy mají všichni v rukách aplikaci pro orientaci v Praze, potřeba vytvořit nový informační systém pro veřejnou dopravu, do které spadá i nová podoba metra, nová zastávka náměstí Republiky a ostatní zastávky autobusů a tramvají, stanice metra linky B, A, C i nově plánované trasy D? Ze zkušeností ostatních evropských velkoměst jednoznačně vyplývá, že lidé se často nevědomky pohledem ujišťují o správnosti své cesty, a to i v případě, že mají otevřenou aplikaci cestování v mobilu, který drží v ruce. Konkrétní barevná provedení, informační tabule, důvěrně známá loga člověk podvědomě vnímá a ujišťuje se, že jde správným směrem.
Kdy to vypukne
V průběhu léta roku 2022 začne několik samostatných pilotních projektů testování jednotné podoby nového informačního systému. Půjde například o informační totemy, obelisky, směrovky pro pěší, novou grafiků tabulí v metru a podobně. ROPID bude sbírat zpětnou vazbu od jednotlivých cestujících, aby se dal celý projekt vyladit a vylepšit ke spokojenosti všech cestujících. Díky tomuto feedbacku vznikne nejen nová podoba metra, ale celého systému informačních systému na území spadající pod Pražskou integrovanou dopravu.
Další články o bydlení ZDE: