kofein

Kofein a jeho účinek v kávě

Kofein je znám jako stimulující prostředek, který dokáže nabudit. Všichni vědí, že je obsažen v kávě, v nápojích s kolou, případně ve speciálních energy drincích. My se budeme věnovat nejtradičnějšímu nápoji, kávě. Čímž uzavřeme minisérii, kterou kávě věnujeme. Množství kofeinu v kolách nebo energy drincích jednoduše najdete na jejich etiketě. Orientačně přikládám tabulku s přibližným obsahem kofeinu v nápojích.

  • 200 ml energetického nápoje – 65 mg kofeinu
  • 330 ml coca-coly – 34 mg kofeinu
  • 100 g kakaa – 13 mg k.
  • 200 ml kofoly – 30 mg k.
  • 200 ml ledového čaje – 30 mg k.
  • 200 ml čaje – 25 – 80 mg (záleží na druhu)
  • 60 ml kávy espresso – 100 mg

energy drinks

 

Jste závisláci na kávě ?

Mnozí maniaci, kteří si bez x šálků kávy nedokážou svůj život představit, by měli zbystřit. Čísla z lékařských výzkumů hovoří jasně. Bezpečná dávka je 200 – 300 mg kofeinu, to máme zhruba 3 šálky kávy. Ale pozor, závislost může vznikat už 100-200 mg denně . Proto rozhodně nedoporučujeme pít 5 a více šálků denně . 2 až 3 šálky poctivé kávy se jeví jako ideální. Doporučuje se pít poslední kávu minimálně 6 hodin před spaním . To už přestává kofein působit. Dávka 400 – 500 mg denně, dokáže v těle vyvolat nespavost, nevolnost a prudké bušení srdce.

kofein a jeho účinek

Kofein a jeho účinek

Účinek  kofeinu se neprojeví hned, většinou se objeví tak za 1 – 2 hodiny po vypití, což je doba, za kterou se kofein dostane do krve. Což je velmi zajímavý fakt, který boří mýty, které mnozí po požití kávy mají. První extrém tvrdí, jak je káva hned nakopne. V tomto případě se spíš jedná o tzv placebo efekt . Druhý extrém tvrdí, dám si kávu usnu hned, mě to nic nedělá. A ni to není tak úplně pravda . Účinek kofeinu se projeví nejdříve po hodině, a odbourání trvá až 6 hodin, jak jsme psali dříve. Proto při pozdním pití kávy hrozí mdlý, nekvalitní spánek. Druhý den na vás padne únava, která se řeší dalším šálkem kávy. Nejlepší způsob, jak vybudovat závislost.

Závěrem :

O zdravotních dopadech pití kávy jsme psali , již dříve. Káva je rozhodně nápoj lahodný, ale doporučuji mít jeho užívání pod kontrolou.