koberec-nebo-podlaha

Koberec nebo podlaha

Koberec nebo podlaha je dilema při pořizování nového bydlení. Pojďme si říct upřímně, že ta otázka je spíše živená prodejci koberců. Byla aktuální spíše koncem minulého století. V trendu moderního bydlení je spíše správná otázka jaký druh podlahy zvolit. Možná to tak trochu kopíruje telefony. Ačkoliv se určitě najde pár mohykánů, kteří nedají dopustit na svou starou Nokii, s tím že jen volají nebo píšou sms, aktuální otázka je android nebo jablíčko. Těžko někoho z mladých přesvědčíte, že stačí mít „hloupý“ telefon.

Nicméně koberce jsou přeci jen více konkurence schopné než nechytré telefony. Porovnáme výhody a nevýhody v souboji koberec versus podlaha. Do jakého pokoje se co hodí, a kde je možnost použít jejich kombinaci. Pokusíme se zachovat objektivitu. I když jako firma, která se zabývá z velké části podlahami, jim možná asi trochu nadržujeme :). Na druhou stranu, tím jak koberce postupně mizí z domácností, je aktuální trend zcela zřejmý.

Koberce, jejich výhody a nevýhody

koberec nebo podlaha
koberec nebo podlaha

Koberce byly určitým symbolem pohodlí a luxusu, zejména v období let osmdesátých a snad ještě do poloviny let devadesátých v minulém století. V tehdejším Československu zakrývaly neútulné linolea. Populární byly zejména koberce s vysokým vlasem (tzv. SHAGGY) nebo legendární perské koberce s výrazným vzorem. S postupem času jsou vytlačovány moderními podlahami, zejména kvůli praktičnosti.

Nicméně stále se najde spousta lidí, a nemusí to být jen staromilci, kteří nedají na koberec dopustit. Koberec dává pocit tepla a je příjemný při chůzi. Kromě tepelně izolačních vlastností, je jeho přednost i tlumení hluku. Někdo ho ocení i z estetických důvodů, když barevně pasuje ke zvolenému interiéru. Zastánci koberců apelují často i nižší pořizovací cenou a snadnou pokládkou. Tím bych si tak jistý nebyl. Zatímco kvalitní podlaha, jakou si můžete objednat u nás v Šiml interiér, Vám vydrží prakticky navěky, u koberců je to jiné. Jejich životnost je při intenzivním používání tak 2 až 3 roky. Snad 5 let, když přimhouříte oči nad určitou sešlostí. Pak Vás čeká výměna s nepříjemnou manipulací s nábytkem atd. A samozřejmě koupě nového koberce se všemi problémy s dopravou a manipulací.

To se bavíme o případu, kdy na koberec nevběhne domácí mazlíček se špinavými tlapkami, nebo na něj nikdo nevylije víno či se nestane obětí dalších domácích katastrof, jaké život přináší. Zatímco podlahu lehce setřete, koberec je znehodnocen trvale. Navíc koberec v sobě drží prach, alergeny i různé roztoče. A to i přesto, že ho budete čistit a vysávat sebe důkladněji.

Koberec bývá doporučován do dětských pokojů, protože děti si na zemi hodně hrají. Zaručí jim pohodlí a teplo. Jen samozřejmě nesmí být Vaše dítě alergik! Pokud milujete teplo z SHAGGY koberce, a bojíte se jeho údržby, doporučujeme si pořídit menší kobereček pod Váš gauč nebo postel.

Podlahy

Podlahy vítězí díky snadné údržbě. Když nechcete sami vysávat, postačí domácí robot. Nejluxusnější, ale i nejvíce nákladná je dřevěná podlaha. Kde zvolit nejrozšířenější plovoucí podlahu, kde vinylovou a kde použít dlaždice? O tom, již referovali naše předchozí blogy, které si můžete vyhledat.

Já osobně preferuji podlahu před kobercem z praktických i hygienických důvodu. Pokud se někdo nechce koberce vzdát, je to jeho volba. Jako ideální kompromisní varianta, se nabízí malý koberec položený  na podlaze.

Více o podlahách se dozvíte zde: