Jak vyrobit vestavěnou skříň?

Jak vyrobit vestavěnou skříň?

Při výrobě vestavěné skříně je třeba začít důkladným plánováním. Musíte si rozmyslet, jak budete vestavěnou skříň používat. Základní typy dělíme na:

1. Šatní – určené na oblečení

2. Úložné – určené na domácí spotřebiče, sportovní vybavení, apod.

Jak vyrobit vestavěnou skříň

Nejčastěji používané rozměry – Jak vyrobit vestavěnou skříň

Začněme hloubkou, kde je nejběžnější rozměr 58 cm korpus s dveřmi 60 – 68 cm. Hloubka je závislá na typu dveří. Zda si vybereme posuvné nebo klasické. Klasické dveře se dále dělí na otvírací a skládané. Každý typ má své využití. V nedávné minulosti byl upřednostňován trend posuvných dveří.  Aktuálně se opět vracejí do módy klasicky otvírané dveře.

Vnitřní rozložený skříně zde rozebírat nebudu. To najdete v článku „vnitřní rozložení vestavěných skříní“, nebo „10 nejčastějších boxu vestavěných skříní“.  Pustím se rovnou do výroby.

Zručné ženě nebo muži, výroba půjde od ruky. Ostatní by si měli spíše najít profesionála, jelikož by jejich prsty mohly být v ohrožení! Jako první bod bych doporučoval, vše si důkladně rozkreslit na papíře nebo v počítači. Existuje mnoho free programů, které vám pomůžou navrhnout skříň za pár minut.

Free nebo dostupné programy:

1. Sketchup (starší verze je zdarma)

2. 100pro (demo bohatě stačí)

3. FreeCad

Základní rozměry:

Hloubka korpusu na šatní tyč je ideální 58 cm, (při mělčím korpusu nemusí jít zlehka zavřít dveře)

Šířka polic 20 – 80 cm (dle zatížení, delší se budou prohýbat)

Výška na košile 120 cm

Výška na kabáty nebo šaty 170 cm

Hloubka na boty 35 cm

Hloubka na knihy 25 – 35 cm

Použít dřevo nebo lamino?

V poslední době stoupá obliba lamina DTDL . Máte velký výběr z dekorů a vzorů k nerozeznání od skutečného dřeva. Někdy i skutečný profesionál žasne, co dokážou výrobci vyprodukovat. Cena dřeva výrazně stoupla, s aktuální vlnou zdražování zhruba dvojnásobně. To je i jeden z hlavních důvodů, proč je lamino tak oblíbené. Nízká cena za materiál, je hlavní faktorem, při rozhodování.

Doporučuji korpus vyrobit z levného lamina, zatímco dveře s dýhy nebo dřeva.

Nejoblíbenější z dřevěných materiálů a dekorů dřeva je dub. Většinou se dřevo používá na hlavní desky, pracovní desky, horní desky a obložení. Levnější alternativou v přírodním dekoru je dřevěná dýha. Dýha má podobný vzhled a je cenově dostupnější. Má i své nesporné výhody. Dýhovaný materiál se příliš nekroutí a je o trochu odolnější proti vlhkosti.

Další používané typy dřeva jsou smrk, borovice, či modřín. Jejich vzhled není tak okouzlující, jak krásná kresba dubu nebo třeba ořechu. Druhů dřeva je samozřejmě mnoho, to by bylo na další článek. Jeden z hlavních rozdílů, je povrchová úprava. Desku z dýhy pořídíte za 3200 Kč (2021). Za podobné peníze pořídíte i pěkné laminátové desky. Jejich výhodou je, že již nemusíte jednotlivé dílce lakovat nebo olejovat.

Na trhuje i levnější lamino ale výrobci desek dobře ví, co mají lidé rádi….To znamená, že desky, co jsou oblíbené, jsou dražší. Výběr dekorů z lamina je pestrý. Hlavní výrobci, jako jsou EGGER, Kronospan, … mění každé dva roky část své kolekce. Využívají služby architektů, kteří určují moderní trendy současnosti.

Pokud si koupíte masivní dubovou desku, musíte jí namořit a pak přelakovat. To je práce navíc, kterou mnoho lidí není ochotno podstoupit. Proto někomu stačí pouhý vzhled dřeva, než mít skutečné dřevěné produkty doma.

Jak vyrobit vestavěnou skříň?

Jak vyrobit vestavěnou skříň – Dveře skříně

Posuvné dveře jsou atraktivní, a proto jsou stále oblíbené mezi zákazníky. Přesto aktuální trend směřuje pomalu ale jistě směrem ke klasicky otvíraným skříním. U nich můžeme použít krásné dekorativní poličky s doplňujícím podsvícením. Posuvné dveře zabírají více do hloubky cca 68 cm a klasický potřebují 60 cm. Možná vás překvapí,  že často 8 cm rozhodne pro otvírací dveře.

Výhody posuvných dveří

1. Vzhled je pořád brán jako moderní i když už je částečně na ústupu

2. Dveře jsou o trochu lehčí

3. Možnost mít obrovské křídla dveří

Nevýhody posuvných dveří

1. Mechanismus zabírá 8 – 10 cm prostoru

2.  Obtížnější transport do vyšších pater v případě větších křídel

3. Složité na výrobu, můžete si je nechat vyrobit

4. Omezená výška 290 cm

5. Hlučnější

Výhody klasický dveří otvíraných

1. Variabilita vzhledu

2. Rychlejší obsluha než u posuvných

3. Nový trend moderních designových úchytek

4. Snazší transport

5. Možnost vyrobit skříň až ke stropu

6. Tichý provoz

Nevýhody klasicky otvíraných dveří:

1. Při otvírání je potřeba více prostoru

2. Někdy je problém vyladit symetrii

Výroba vestavěné skříně je velmi snadná, ukážeme si ji v 5 krocích:

1. Vyměřit a načrtnout

2. Nařezat a olepit

3. Nahrubo sesadit na podlaze

4. Smontovat na místě

5. Pověsit dveře

Jak vyrobit vestavěnou skříň?

Důležité určitě je si dobře spočítat materiál a zaměřit prostor. Pokud máte velkoformátovou pilu a olepovačku hran, tak je práce za chvilku hotová. Pokud ne, tak si materiál můžete nechat nařezat a olepit hrany v nejbližší provozovně, kde se touto službou zabývají. Je jich mnoho, v každé části Prahy.

Nářezové centra? Nemusíte jezdit daleko, v každé truhlárně jistě pomůžou

1. Ledárny v Braníku

2. Zudo

3. Dřevosort

4. Truhlárny poblíž bydliště

Jakmile máte nařezáno, tak se jde šroubovat. Spoje jsou na vruty, konfermáty nebo vingle. Dle libosti a dostupnosti. Nejste profesionálové, takže co je za dveřmi, nemusí být až tak precizně vyrobeno. Důležité pro vzhled jsou dveře. Ty doporučuji nepodceňovat a věnovat jim zvláštní pozornost. Zvláště nařezání s olepem deskového materiálu. I na tyto služby se dají najít subdodavatelé, co vám vše pomůžou připravit.

Na klasické dveře potřebujete vyvrtat panty. Pokud disponujete vrtákem číslo 35 mm (250 Kč), tak držím palce při vrtání. Pokud ne, tak můžete zkusit starý dobrý styl pantů pod názvem pijánové. Často je používají v přestavbách dodávek nebo amatérsky vyráběnými skříněmi. Nejsou špatné, jen nejdou ladit, jak bych řekl po našem, štelovat.

Závěrem bych vám doporučil konzultaci s profesionálem, pokus si nebudete vědět rady jak vyrobit vestavěnou skříň.

Další články naleznete zde:

Profesionální výrobce zde: