Výroba pokladničky

Jak vyrobit pokladničku

Jeden z nejbohatších králů starověku, moudrý král Šalomoun, kdysi napsal: „V domě moudrého je vzácný poklad a olej, ale hlupák svůj majetek promrhá.“ Americký herec a producent JohnnyDeep zase řekl: „Ne všechny poklady jsou stříbrné a zlaté.“ A český básník Karel Hynek Mácha dodal: „Někdy tři čtyři slova, jak uzavřená skříňka, chovají celý poklad myšlenek.“ Ať už máte své poklady schované kdekoli, je dobré je skrýt na bezpečném místě. Uschovávat poklady můžete naučit i své děti. Máme pro vás jednoduchý návod, jak si svépomocí vyrobit originální pokladničky.

Uschovávání a objevování pokladů

Lidé měli odjakživa potřebu uchovávat své poklady. Indiáni za tímto účelem využívali spletité labyrinty jeskyní. Obyvatelé Evropy měli ve zvyku zakopávat své poklady v lesích nebo na polích. Šlechta si kupovala pevné truhlice, do kterých shromažďovala velké bohatství.

Jeden z nejcennějších a nejstarších pokladů objevených v dnešní době byl objev 249 hrobů na území dnešního Bulharska. Hroby byly objeveny v roce 1972 a jejich odhalování trvalo až do roku 1991. Datují se do roku 4560 před naším letopočtem, do období eneolitu neboli doby měděné. Hroby číslo čtyři a třicet šest skrývaly třetinu celkové hmotnosti zlata označené jako Varnský zlatý poklad.

Jak vyrobit pokladničku

Jak na pokladničku

Pokud se rozhodnete uschovat své poklady vy nebo vaše děti, máme pro vás jednoduchý návod, jak vyrobit pokladničku. Nejde o žádnou vědu, dokáže to úplně každý. Co budete k výrobě pokladničky potřebovat?

Potřebujete

Aby se pokladnička povedla, nejprve si připravte následující pracovní nástroje a materiál:

  • dřevěné prkno o tloušťce zhruba 10-15 milimetrů a délce asi jednoho metru,
  • pilku na dřevo,
  • aku vrtačku a šroubovák,
  • několik univerzálních vrutů do dřeva se zápustnou hlavou – krátké i delší,
  • jemný brusný papír (takzvaný smirkl),
  • překližkovou desku o šířce prkna a délce alespoň 300-400 milimetrů,
  • dva kusy nábytkového závěsu, například pozinkovaného o rozměrech 70 x 35 x 1 milimetrů (takzvané panty),
  • kladívko,
  • jemné hřebíčky se širší hlavou.

Postup

Nejprve se rozhodněte, jak velká by měla vaše pokladnička být. Nařezejte si dvě boční stěny a dvě přední, respektive zadní stěny. Po každém uříznutí vždy jemně obruste daný kousek pokladničky. Poté si předvrtejte otvory na vruty, kterými spojíte jednotlivé stěny budoucí pokladničky. Aku šroubovákem je pak k sobě navzájem sešroubujte.

Teď přichází na řadu dno pokladničky. Vyřízněte si spodní desku pokladničky z překližkové desky. Jemně ji obruste a začistěte. S pomocí jemných hřebíčků ji kladívkem přibijte jako dno ke stěnám pokladničky.

Nyní už zbývá jen horní otevírací deska budoucí pokladničky. Vyřízněte ji ve stejné velikosti jako spodní desku a opět ji očistěte brusným papírem. Pak k horní desce přišroubujte oba panty. K tomu jsou ideální krátké univerzální vruty se zápustnou hlavou. Nakonec přišroubujte druhou stranu pantů k zadní desce pokladničky, a to na její vnější části. Pokladnička je hotová.

Výroby pokladničky se nemusíte obávat. Jde o jednoduchý výrobek, který zvládne úplně každý.

TIP: Pozvěte k výrobě pokladničky samotné děti. Někdy není tím největším dárkem věc samotná, ale čas, který se svými dětmi trávíte.

Video návod najdete ZDE: