Jak vyrobit obytnou dodávku

Jak vyrobit obytnou dodávku

Recept na jednoduché řešení za málo peněz

 

Tento článek se zaměřuje na jednoduché a cenově dostupné řešení pro přestavbu obytné dodávky. V poslední době se stává stále oblíbenější přestavovat dodávky na obytné, dokonce i ti, kteří již vlastní karavany nebo obytné vozy, si pořizují vlastní obytnou dodávku. Pokud jste začátečník a chcete si své auto předělat na obytnou dodávku, máme pro vás několik tipů.

Je důležité uvědomit si, že tato přestavba je spíše koníčkem než praktickým řešením a na první pohled se může zdát finančně dostupná, ale pokud si spočítáte čas a peníze, které do toho budete muset investovat, může to být náročné pro každého.

V následujícím článku se dozvíte několik tipů, jak si jednoduše přestavit svou dodávku na obytnou a ušetřit přitom náklady.

Jak začít ?

V první řadě je potřeba zvolit si velikost dodávky.

Pár rad, jak na to, pomůže najít několik klíčových odpovědí na otázky:

  1. Kam bude jezdit? Do kempu, nebo na divoko mimo kemp?
  2. V jakých ročních obdobích? – dodávka na zimu, nebo na léto?
  3. Jak dlouho na cestách chcete v autě trávit ?– na víkendy, nebo 14 dní dovolený?
  4. Kam budete chtít jezdit ?– Česko nebo zahraničí, Španělsko nebo Norsko?
  5. Potřebujete sprchu nebo stačí  jen vaření s přespáním?
  6. Kolik nás bude jezdit a spát?

 

Při přestavbě obytné dodávky je důležité mít na paměti, že každý projekt je individuální a záleží na vašich potřebách a požadavcích na komfort. Dodávka se staví podle toho, co potřebujete a jaký komfort očekáváte, a tak je důležité zvážit své potřeby a požadavky.

V našem dalším článku najdete informace, jak rozpoznat velikosti aut, což může být užitečné při výběru správného vozu pro přestavbu. Pokud se rozhodnete pro jednodušší řešení s víkendovým přespáním a menším vařením, přestavba nemusí být finančně ani časově náročná.

Výběr správného auta je klíčový, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud se do toho pustíte, může vás to velmi pohltit a neomezíte se jen na jednu přestavbu. I když budete mít přesnou představu, jak by měla přestavba vypadat, může se stát, že se vaše představy během času změní. Proto je důležité neustále ladit své auto, aby vám co nejvíce vyhovovalo a bylo pohodlné.

Jak vyrobit obytnou dodávku

Jak vybrat dodávku?

Je důležité mít na paměti, že při výběru dodávky pro přestavbu je nutné jít do ověřené motorizace za každou cenu. Pokud si myslíte, že za 80 tisíc korun pořídíte dodávku v perfektním stavu, tak se můžete mýlit. Nejlepší je zakoupit dodávku, která ještě nebyla použita pro přestavbu, tedy s nízkým nájezdem a v dobrém stavu. Samozřejmě to není pro každého finančně proveditelné.

Pokud máte omezený rozpočet, můžete se poradit s automechanikem, který vám poradí, jaký typ motoru je spolehlivý, i když má vysoký nájezd. Je dobré investovat do kvalitní motorizace, abyste se vyhnuli nákladným opravám v budoucnu a zajišťovali spolehlivost a bezpečnost na silnici.

V každém případě je důležité být pečlivý při výběru dodávky a nešetřit na kvalitní motorizaci, aby byla vaše přestavba úspěšná a bezproblémová.

Nejčastější dodávkou co se předělává jsou:

Fiat Ducato

Citroen Jumpe

Peguet Boxer

 

U prvních třech jsou spolehlivé motory 2,3 nebo 3. Na ostatní pozor, nedoporučují se nejen kvůli špatným motoru ale i převodovkám co dlouho nevydrží.

Další oblíbena auta jsou

Volkswagen transporter T4

Volkswagen transporter T5

 

Je obecně známo, že značka Volkswagen už není tak spolehlivá jako dříve a poslední model, kterým stojí za to se zabývat, je T4. I když je to staré auto, pokud najdete dobře zachovalý exemplář, může se jednat o nesmrtelný vůz. T4 má obecně problémy s korozí, ale pokud se mu věnujete a opravíte karoserii, může být velmi spolehlivý.

Sám jsem vlastnil několik T4 a moje poslední dodávka měla na tachometru 700 tisíc kilometrů, než jsem ji prodal dalšímu nadšenci, který ji kompletně zrestauroval. Motorizace T4 jsou různé a někteří lidé tvrdí, že je lepší nebrat motor s výkonem více než 105 kW.

V každém případě, pokud se rozhodnete pro koupi T4, měli byste hledat dobře zachovalý exemplář a pravidelně se starat o karoserii, aby se minimalizovala škoda způsobená korozí. Pokud budete pečovat o svůj T4, může vám posloužit spolehlivě na mnoho let.

 

VW T5 je nástupcem legendární T4 ale už není tak povedená. Jsou dva typy motorů, jeden typ je 2,5, u který se každých 100t km musí nechat ne zrovna za malé peníze repasovat motor ale i tak si své fandy najde, aspoň to jede. Další motorizace je 1,9, kde se jedná o nejspolehlivější poslední moto, co byl ve VW vyroben. Auto sice je líný ale osobně dávám přednost spolehlivosti, než rychlosti. Zatím mam najeto 190t a bez problémů.

Důležitý typ k VW T4 a VW T5 je, dát si práci a najít auto s vysokou střechou. Je to jak hledat jehlu v kupě sena.

Jak vyrobit obytnou dodávku

Další oblíbené auto pro přestavbu

Mercedes Sprinter

Můj zážitek s jedním vozem 2,2 z roku 2006 nebyl příliš pozitivní. Během jednoho roku, co jsme ho vlastnili, byl téměř tři čtvrtě roku nepojízdný. Nicméně musím říct, že z těch dodávek, které jsem měl příležitost řídit, se s tímto vozem jezdilo nejlépe.

Aktuálně se snažím zjistit, které motory jsou nejspolehlivější a budu své zjištění postupně doplňovat. V současné době se tedy nedokáži podrobněji vyjádřit k jednotlivým modelům, ale budu se snažit přinášet co nejvíce informací o spolehlivosti a výkonu různých motorů v dodávkách.

Po výběru správné dodávky je důležité udělat si orientační nákres, který zahrnuje rozměry vozidla a plánované umístění vybavení. Do zadní části lze umístit postel a využít posuvné dveře pro předsíňku a kuchyňku.

Poté je důležité zabývat se izolací. Izolace je klíčová pro klidné bydlení v dodávce a existuje mnoho způsobů, jak ji provést. Nicméně nejlepší volbou je použití K-FLEX, který je odolný vysokým teplotám a umožňuje snadnou instalaci. S K-FLEXem lze dobře pracovat a zajistíte si tak kvalitní izolaci pro svou obytnou dodávku.

Více o K-FLEXU naleznete v samotném článku a o instalaci je i video.

Pokud budete chtít levnou alternativu na letní občasný výlety a máte omezený rozpočet, tak dodávku nemusíte izolovat. První naše auto jsem nechal v originální verzi a stačilo to na ty naše i týdenní výlety.

Jak vyrobit obytnou dodávku

Máme izolaci, co dál? Elektroinstalace

Pro větší pohodlí během cestování jsme v naší obytné dodávce zvolili jednoduchou elektroinstalaci, kterou jsme umístili na povrch. Věděli jsme, že není nutné ji zatím skrývat pod deskami nebo palubkami, které jsou připevněny na konstrukci dodávky.

Pro začátek jsme si pořídili olověnou baterii za 2 000 Kč, pojistkovou skříňku a LED světla pro osvětlení. I když mám rád LED světla, v první fázi jsme používali pouze baterku a stropní světlo, které bylo již instalováno v autě, a to naprosto stačilo.

Je pravda, že elektroinstalace není pro každého a vyžaduje čas a určité finanční náklady. Nicméně, pokud se rozhodnete pro tento krok, může vám to přinést větší komfort a pohodlí během cestování.

Chcete ledničku? Tak jedině kompresorovou

Chcete solar a být nezávislý? Stačí i malý 90wp s obyčejným regulátorem ale doporučuji jít cestou smart, co podporuje Bluetooth

Návody na elektro? Budu psát další články 🙂

Obložení stěn a stropů

Pro obložení interiéru obytné dodávky se často používají palubky nebo překližky. Existují sice i jiné materiály, ale proč nevyužít osvědčeného způsobu, který dobře funguje.

Při použití palubek je důležitá zručnost a také kvalitní izolace, protože palubky se mohou vlivem vlhkosti kroutit. Doporučujeme použít 4mm překližku vyrobenou z buku, břízy, dubu nebo jiného kvalitního dřeva. Překližka je lehká a vypadá hezky.

Palubky jsou sice krásné, ale váží mnohem více než překližka, takže zvažte, zda je pro vás důležitý vzhled nebo hmotnost materiálu.

Jak vyrobit obytnou dodávku

Výroba nábytku

Každá obytná dodávka má jiné rozměry a proto je nutné nábytek přizpůsobit konkrétnímu autu. Pro začátek se můžete domluvit s nejbližším nářezovým centrem v okolí, nebo využít služby specializovaných center, například v Praze ZDE.

Pro výrobu nábytku doporučujeme použít lehký materiál, zejména pokud máte vysokou a dlouhou dodávku. Pro výrobu nábytku se nejčastěji používají různé typy překližek, a v současné době doporučujeme speciálně odlehčenou překližku Falcata. Je důležité myslet na to, že auto stojí venku a vysoká vlhkost může jiné materiály zničit.

Pro výrobu nábytku je nejlepší si nejprve vytvořit nákres s rozměry a poté si nechat materiál nařezat popřípadě ohranit. Další postup zahrnuje kolíkování nebo lamelování spojů, lze použít také spojení na vingle. Čím více spojů bude držet, tím méně bude nábytek vrzat.

Co se týče výroby postele, doporučujeme použít borovicové dřevo, které je husté a není tak těžké. Rám postele není nutné dělat z trámů, stačí použít lať o rozměru 40x70mm. Trámky připevněte ke konstrukci auta pomocí šroubů nebo vrutů. Na finální rošt postele použijte smrková prkna o síle 20mm, která by měla být podle vaší váhy a potřeb místnosti. Pro větší stabilitu můžete vprostřed použít vyztužující příčnou lať. Matraci si můžete zakoupit v obchodě nebo nechat vyrobit na zakázku.

Jak vyrobit obytnou dodávku

Pár bodů, co je dobré znát:

  1. Mějte věci dobře ukotvené
  2. Když chodíte do auta z venku, tak se přezouvejte
  3. Když nemáte záchod, tak vše důkladně zahrabejte
  4. Nedělejte nepořádek nikde a vše si odvezte