Jak vyrobit krmítko pro ptáky

Jak vyrobit krmítko pro ptáky

Jak vyrobit krmítko neboli ptačí budku? Proč vlastně krmítko umístit do zahrady ? Kdy krmítko nainstalovat ? Na všechny tyto otázky vám odpovím a samozřejmě nebude chybět ani praktická video ukázka, jak vyrobit krmítko pro ptáky.

Pro instalaci ptačí budky je sice ideální podzim, ale i v zimě si vaší budku ptáčci najdou. co je hlavním důvodem, proč umístit budku na svou zahrádku? Kromě švitoření ptáčků zpěváčků, je to samozřejmě i vyčištění zahrady od škůdců.

Jaký materiál použít pro stavbu budky?

I když se pro stavbu budky používají plast či dřevocement, stále se nejlépe jeví klasická dřevěná prkna. Prkna mají velmi dobré tepelné izolační vlastnosti a dobrou prodyšnost vodních par. Jsou snadno dostupná a relativně levná. Proto se i my budeme držet dřevěné klasiky.

Výroba dřevěné budky

 

Jak vyrobit krmítko pro ptáky

Pro stavbu dřevěné budky jsou nejlepší prkna o tloušťce 20–25 mm. Prkna by měla být z vnější strany hoblovaná, budka tak bude dobře odolávat vnějším vlivům. Zevnitř však nechte prkna neopracovaná, hrubá. Jinak se mláďata nedostanou jednoduše ven z budky. Prkna pro stavbu budky musí být velmi dobře proschlá. Jinak by hrozilo jejich sesychání, které by vedlo ke špatné těsnosti budky nebo také k úplnému zničení, což není v případě, že je budka obydlena, moc vhodné.

Budku volíme podle velikosti ptáků, které chceme v budce mít. Pro velikosti rozměrů a možností navštivte internetové stránky České společnosti ornitologické, kde najdete velikosti pro konkrétní druhy ptáků.

Ochrana proti vnějším nepřátelům

Kromě toho, že budka musí být správně a pevně zavěšená, nesmí být na přímém slunci a nesmí být orientována proti větru a ve směru deště, je nezbytné budku také umístit a postavit tak, aby se případní predátoři nejlépe do budky nemohli vůbec dostat.

Proti strakapoudům ochráníte vejce a mláďata nejlépe tak, že vletový otvor oplechujete. Strakapoudi si totiž otvory zvětšují, aby se dostali do budky, tímto tomu jednoduše zabráníte.

Kunám a kočkám nejlépe vyhovují různé výstupky na budce či blízkost silnějších větví. Je lepší budku spíše správně umístit a vyrobit než vymýšlet jiné všemožné zábrany.

Video reportáž

Video reportáž a návod  “ Jak vyrobit krmítko pro ptáky “  . Při výrobě mi asistovala moje dcerka Natálka, pro kterou to byla skvělá zábava. Jak vše dopadlo se dozvíte v přiloženém videu.