Jak vyčistit skvrny ze dřeva, například mastnotu, červené víno, barvy?
Tuto otázku si klade asi mnoho z Vás. Se skvrnami na dřevě se setkáváme nejčastěji v případě dřevěných podlahových krytin a z nich obzvláště těch, které mají malou odolnost vůči znečistění (např. poréznější podlahová prkna). Týkat se to však může i dřevěného nábytku, obložení apod. Jak skvrny ze dřeva odstranit?
Voda na dřevěné podlaze
Zdroj: ceskestavby.cz
Základ představuje prevence
Základem opatření proti skvrnám na dřevě je jeho povrchová úprava, nikoli tedy až samotné řešení, odstraňování následků. Dřevo je v každém případě ušlechtilý přírodní materiál, který vtiskne každému interiéru atmosféru, obzvláště těm tradičním a historicky cenným.
Nejhůře odolávají znečištění (ale i obrusu a prošlapání) na povrchu neupravované podlahy z měkkého dřeva. Ty prostě mají omezenou životnost a vždy je otázkou, jak je ošetřit, abychom tuto životnost prodloužili. Dřevo lze mořit, případně lakovat. Dokonce i podlahové oleje a vosky pronikají do hloubky materiálu, ovšem povrch neuzavřou a proto dovnitř mohou pronikat mnohé tekutiny. Nejlepší možnou ochranou je lak, ne vždy je ale vhodný. Často se dokonce aplikují povrchové nátěry barvou, obvykle však jde o nejméně vhodné řešení. Charakter dřeva zcela zmizí. Ovšem již jen rozhodování mezi jednotlivými možnými způsoby ošetření dřeva vyvolává nekonečné diskuse. A všichni mají samozřejmě „pravdu“.
Každopádně vždy platí, že pokud necháme dřevo v přírodním provedení bez impregnace a povrchové úpravy, udržení jeho vzhledu nás bude stát mnoho práce i peněz. Pokud naopak použijeme jakýkoli chemický či přírodní prostředek, dřevo bude působit poněkud nepřirozeně. Obzvláště v případě materiálů, které změní odstín dřeva, případně přidají lesk.
Ovšem dřevo bez jakékoli impregnace a povrchové úpravy je třeba chránit před veškerými tekutinami, které by na něm mohly vytvořit skvrny. Některé dokonce během zlomku vteřiny proniknou do hloubky a pak již u některých neexistuje jiný způsob, jak se jich zbavit, než vybroušením do hloubky (např. Luxol). Pokud jde jen o čistou vodu či vodu se saponátem či mýdlem, je to snadné, stačí povrch setřít a podlahu nechat uschnout. Problémem je však již káva, šťávy, červené víno, mastnoty, saze, o barvách a různých typech nátěrových hmot pak nemluvě.
JAK DŘEVO ZBAVIT MASTNÝCH SKVRN
Z mastných skvrn jsou nejhorší například krémy na obuv, rtěnky a další mastné hmoty, které obsahují barviva. V takovém případě je třeba veškerou hmotu z povrchu co nejrychleji odstranit a zbytku se zbavit bruskou (např. ruční excentrická bruska). Použít lze i některé chemikálie, ale v tomto případě často hrozí riziko požáru, jsou prostě hořlavinami nejčastěji 1. třídy. Fungovat též může na mastnoty žehlička a savý papír, případně čistá textilie (bez barviv). Žehličkou přejíždíme po přiložené textilii či savém papíru delší dobu.
Mastnota se do přiloženého podkladu alespoň částečně vsákne a pokud postup opakujeme s novým, čistým podkladem, který je savý, měli bychom odstranit většinu mastnoty. Zbytek mastnoty nakonec vymyjeme nitroředidlem (běžné ředidlo C 6000), případně i benzínem, ale méně úspěšně. Stejným způsobem odstraníme i skvrny po vosku.
JAK DŘEVO ZBAVIT SAZÍ
Čistili vám komín a bohužel se stalo, že vaši podlahu znečistily saze? Nebo jste je na podlaze našli v blízkosti krbu? Nejprve je třeba zamést a vysát co nejvíce sazí a zbytek pak odstraníme opravdu silným saponátem. Ten necháme na saze působit delší dobu (alespoň několik desítek minut) a poté podlahu umýváme teplou vodou se saponátem a hadr vždy vyždímáme, dokud není podlaha čistá. Podle rozsahu znečištění bude možná třeba vícekrát vyměnit vodu se saponátem. Fungovat by mělo i koncentrované tekuté mýdlo a nebo šampon. Nakonec chemii vymyjeme čistou vodou.
JAK DŘEVO ZBAVIT VÍNA A JINÝCH OVOCNÝCH ŠŤÁV
Na skvrnu od červeného vína je třeba rychle (po jejím setření) nasypat sůl, případně nanést roztok siřičitanu sodného (ustalovače), nebo šťavelanu draselného a nebo sodného. Tyto roztoky (podle použití) poté vymyjeme saponátem a vodou. V případě bílého vína stačí běžný saponát a voda stejně jako u ostatních ovocných šťáv. Ovšem pozor, organická barviva obsažená v některém ovoci je nutné okamžitě vymýt větším množstvím vody. Nesmí zoxidovat a ztmavnout. Obzvláště nebezpečné jsou například borůvky, ostružiny, černý rybíz. V těchto případech se osvědčuje směs čpavkové vody a peroxidu vodíku, což je vlastně bělicí roztok. Lze ji namíchat jako 10 dílů 30 procentního peroxidu vodíku a 4 díly 5 procentní čpavkové vody, ovšem bělidla se běžně i prodávají. Případné míchání bělidla provádíme na čerstvém vzduchu, jelikož intenzivně zapáchá.
JAK ZBAVIT DŘEVO OLEJŮ, LAKŮ A BAREV
V tomto případě jde zásadně o to, zda odstraňujeme materiály vodorozpustné a nebo syntetické, na které zabírá syntetické ředidlo. To se týká barev a laků. Vodorozpustné vodou, syntetické ředidlem. Ovšem pokud je podlaha olejována či voskována a povrchová úprava je poškozena, musíme místa opravit. Určitě zapomeňte na to, že byste olejovanou či voskovanou podlahu natřeli a nebo lakovali. Tyto materiály by již na mastnotě nedržely. Poškození olejovaného povrchu podlahy snadno nahradíte novým olejem (volíme stejný materiál a odstín), to samé platí pro vosk. Před aplikací se ale doporučuje zbroušení. Stinnou stránkou olejovaných a voskovaných podlah je právě minimální odolnost povrchu vůči skvrnám a také poškrábání. Opravy jsou opravdu časté, ale nejsou v zásadě nijak obtížné.
V případě poškozeného podlahového laku je to složitější. Většinu tekutin z laku snadno odstraníme setřením, pokud ale musíme brousit, je třeba brousit a poté znova lakovat větší plochu, aby nebyl zásah vidět. Vlastně jde o postup obdobný renovacím dřevěných podlah.
JAK ZBAVIT DŘEVO SKVRN OD INKOUSTU
Na skvrny od inkoustu je třeba nasypat sůl, vysát a skvrny očistit kyselinou citronovou. Nakonec podlahu umyjeme vodou se saponátem a poté čistou vodou.
Zdroj: ceskestavby.cz
Autor: Petr Pojar