Jak vybrat spacák

Jak vybrat spacák

Sháníte spacák a nevíte si rady, který je ten správný pro vás? Ať už vás láká kempování nebo spíše preferujete individuální cestování popřípadě vanlife, mít s sebou ten správný spacák je nutnost. Jak vybrat spacák? Jaké druhy spacáku na trhu existují? Podívejte se na krátký přehled toho nejdůležitějšího, co byste před nákupem spacáků měli vědět.

Než spacák koupíte

Abyste si mohli správně odpovědět na otázku jak vybrat spacák, ujasněte si nejprve odpovědi na těchto pět základních otázek:

  1. Pro koho spacák bude? Jste to vy nebo vaše dítě? Bude ho užívat muž nebo žena?
  2. Jak často spacák plánujete používat? Bude to jen výjimečně nebo spíše pravidelně?
  3. Jaké jsou podmínky, ve kterých budete ve spacáku spát?
  4. Co od spacáku očekáváte?
  5. Kolik jste ochotni do něj investovat?

Jakmile budete znát odpovědi na všechny otázky, můžete se vrhnout do vlastního výběru konkrétního typu spacáku.

Jak vybrat spacák

Druhy spacáku

Jaké jsou hlavní druhy spacáku? Základní dělení spacáků se vztahuje ke konkrétním kritériím výběru. Spacáky dělíme podle:

  1. očekávané teploty
  2. střihu
  3. pohlaví
  4. použité izolace
  5. druhu použití

1. Podle teploty

Podle teplotního určení neboli období, v jakém chcete spacáky používat, dělíme spacáky na letní, třísezónní a zimní. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

  • Letní spacáky – hodí se především na období léta pro kempování, túry nebo nocování na festivalech. Teplota okolí by neměla klesnout pod 5°C. Jejich výhodou je, že mají nízkou cenu, nízkou hmotnost. Nevýhodou pak menší tepelný komfort.
  • Třísezónní spacáky – jedná se o nejvyhledávanější typ spacáků. Udržíte si v něm teplo i při teplotách okolo 0°C. Výhodou tohoto druhu je přijatelný objem sbaleného spacáku a rozumná cena vůči výkonu. Nevýhodou může být, že mají oproti letním spacákům vyšší pořizovací cenu.
  • Zimní spacáky – jde o speciální spacáky vhodné pro horolezecké expedice, které většina běžných milovníků turistiky nevyužije. Mají jednoznačně nejvyšší teplotní komfort, to ale za cenu vysoké pořizovací ceny a náročné péče o údržbu.

2. Podle střihu

Střih spacáku, respektive jeho délka, to je další kritérium, podle kterého se můžete rozhodnout, jak vybrat spacák. Základní dva druhy podle střihu jsou:

  • Mumiový spacák – má lepší schopnost udržet teplo, protože je více těsný. To může být pro někoho zároveň nevýhodou.
  • Dekový spacák – poskytuje vyšší prostor, spacák můžete většinou rozdělit i na samotnou deku. Má ale vyšší objem při sbalení.

3. Podle pohlaví

Druhy spacáku dělíme podle pohlaví na tyto tři skupiny:

  • Unisexové spacáky – jejich běžná délka je mezi 210 až 230 centimetry. Jsou vhodné jak pro vysoké muže, tak i pro vysoké ženy.
  • Dámské spacákyvhodné pro ženy s výškou do 175 centimetrů.
  • Dětské spacáky – bývají většinou kratší. Ideální jsou pro postavu do 150 centimetrů. Často mají design navržený pro děti.

4. Podle použité izolace

Je-li pro vás důležitým kritériem druh použité izolace ve spacáku, rozhodovat se můžete mezi těmito druhy:

  • Spacáky s dutým vláknem – nehodí se do náročnějších podmínek, ale základní požadavky splní. Mají nízkou cenu, ale vyšší objem a nižší životnost.
  • Spacáky s mikrovláknem – používá se v jakémkoli ročním období, je levnější než spacáky s peřím. Vyžadují ale poměrně náročnou údržbu.
  • Peřové spacáky – jde o nejvýkonnější tepelné izolanty na poli spacáků. Jednoznačně mají největší stlačitelnost. Jejich nevýhodou je ale vysoká pořizovací cena, potřeba chránit je před vlhkým prostředím a náročnost na údržbu.

6. Podle druhu použití

Posledním kritériem, podle kterého se můžete rozhodnout jak vybrat spacák, je účel použití spacáku. Jednoduše řečeno, kde chcete spacák hlavně používat.

Existuje samozřejmě celá řada účelů, ale nejčastějšími jsou vandrování, cestování autem a vanlife, jízda na kole a motorce nebo cestování do náročných podmínek. Při rozhodování určitě vezměte v úvahu celkovou hmotnost spacáku. Měli byste zvolit takový, abyste ho v pohodě mohli mít vždy u sebe.

Jak vybrat spacák

Další články ZDE:

Úpravy bytového interiéru ZDE:

 

Kamila