sucho na zahradě

Jak se připravit na sucho na zahradě

Českou republiku posledních několik let trápí velké sucho. Například v březnu 2022 bylo více jak osmdesát pět procent území České republiky zasaženo nějakou úrovní zemědělského sucha. Sněhu je málo, nemá co tát, navíc málo prší. Podle odborníků Česko bojuje s největším suchem za posledních pět set let. Mezi hlavní příčiny tepla řadí odborníci především neustále se zvětšující klimatické změny. Díky zvyšující se teplotě se daleko rychleji odpařuje voda. Té Češi spotřebují průměrně sto litrů denně na hlavu.

Pokud máte rodinný dům, jak se připravit na sucho na zahradě? Co praktického jde podniknout, abychom jeho dopady minimalizovaly? Dá se něco dělat líp než dřív? Podívejte se na užitečné rady, které doporučují odborníci.

Členitost terénu

Klíčem k úspěšnému boji se suchem je hledání nového rozvržení vegetace na zahradě. Jednoduše řečeno, vysázet květiny, keře i stromy jinak, než jsme možná byli doposud zvyklí. Odborníci to s nadsázkou nazývají jako „optimalizace zahrady“. O co v ní především jde?

Pro zadržování vody a v boji proti suchu je nejlepší věcí velká členitost terénu. Čím více máte skalek, svažitých částí zahrady nebo údolíček, tím líp. Voda si totiž hledá cestu v podzemí, a čím členitější tyto cesty jsou, tím víc vody se v půdě zachytává.

Vytvářejte ostrůvky života. Nejen klasickými skalkami, ale třeba kamennou zídkou. Nahrňte zeminu ke zdi a něco do ní vysázejte. Oživte co nejvíce koutů vaší zahrady. Naskládejte několik kamenů na sebe, jako byste stavěli věž. Nejenže neobvyklým způsobem zpestříte terén zahrady, ale vytváříte malé zdroje stínů, které v součtu dají docela velkou plochu. A za rok to jsou vzácné litry vody ochráněné před vypařením.

sucho na zahradě

Sázejte a vytvářejte stín

Dalším účinným krokem, jak se připravit na sucho na zahradě, může být vysazení stromu nebo více stromů. Každý strom vytváří vzácný stín a tím brání vysušování půdy. Samozřejmě při tom musíte pamatovat, že cílem vysazení stromku by měl být stín na vaší zahradě, a ne bránění ve výhledu sousedovi. Paragraf 1017 občanského zákoníku jasně definuje nejmenší přípustnou vzdálenost, kde můžete stromy sázet. U stromů vzrostlých, které přesáhnou svou výškou hranici tří metrů, jsou minimální vzdáleností od hranice sousedova pozemku tři metry. Jedná-li se o stromky menšího vzrůstu než tří metrů, pak je můžete vysázet ve vzdálenosti minimálně jeden a půl metru od hranice pozemku.

Chraňte zahradu před větrem

Jiným účinným krokem, jak se připravit na sucho na zahradě, je zabránit jejímu vysoušení větrem. Vysledujte, odkud kam vítr nejčastěji fouká. Tam, odkud nejčastěji větry přichází, vysázejte nějaké dřeviny. Ty budou fungovat jako takzvané větrolamy. Nejenže zmírní rychlost větrů, ale tím i zabrání zbytečnému vysušování zahrady. Jsou jakousi zábranou před neustále puštěným fénem, který vaši zahradu vysušuje.

Zbavte se pijáků

Dalším klíčem, jak ochránit vodu na zahradě, je zbavit se těch, kdo jí vypijí nejvíce. Například takový trávník spotřebuje ohromné množství vody, ale nic neplodí. Je jen příjemným kobercem pro naše procházky. Co místo trávníku vysadit malou luční louku? Něčím, co nepotřebuje den za dnem zalévat, ale dokáže to žít vlastním životem? Ideální jsou takové travnaté a květinové loučky, kde se u rostlin vytvoří valy zadržující vodu.

Kdo je ale zahradní piják a kdo naopak ne? Zkušení zahradníci používají oblíbené rčení, které může být meřítkem: „Čím vyšší vlas, tím menší chlast.“ Nejlepší je proto sázet na zahradu takovou vegetaci, které se tam daří přirozeně dobře, a ne nutit tam růst za každou cenu tu, která tam není doma.

sucho na zahradě

sucho na zahradě

Dešťová voda

Poslední důležitý krok, jak se připravit na sucho na zahradě, je zadržování dešťové vody. Kupte si sudy a nádrže, do kterých sveďte dešťovou vodu. Zakopejte vedle domu do země plastovou nádrž na kubík vody a sveďte do ní okapy. Dešťová voda je a bude i nadále vzácností. Navíc je pro své vlastnosti blahodárná pro rostliny i stromy.