Dřevěné kola

Dřevěné kola

Dřevěné kola se pro mnohé budou zdát prehistorickým sportovním náčiním sportovním náčiním. Opak je však pravdou. Dřevěné kola se vrací po mnoha desítkách let v zapomnění opět do módy. Nejedná se samozřejmě o čistě dřevěná kola, jak tomu bylo v počátcích cyklistiky, nýbrž o estetické trendy bicykly kombinující odlehčený dřevěný rám s koly, pedály a řetězem z běžně používaných materiálů. Zaujmou na první pohled. Navíc splňují nejnáročnější kritéria, co se týká ekologie. Poté co dobila západní svět, jsou nyní k dostání, i u nás doma.

Historie jízdního kola

Historie jízdního kola se začala psát v roce 1817. Tehdy německý vynálezce Karl Drais zkonstruoval drezínu, což je první předchůdce dnešního jízdního kola. Bylo to pouze odrážedlo bez mechanismu.

V roce 1861 francouz Pierre Michaux sestrojil velociped. Jednorychlostní jízdní kolo, které umožňovalo šlapání místo odrážení. V roce 1878 byla patentována první převodovka. V roce 1885 spatřilo světlo světa první jízdní kolo moderního typu s pohonem řetězem a koly s celogumovými plášti.

Jedno z původních jízdních kol

Návrat dřevěných kol

Vraťme se však k našemu tématu. Triumfálnímu návratu dřevěných jízdních kol, ve formě nádherné designové speciality. Kola se vyrábějí bud´celo dřevěná nebo jen s dřevěným rámem. Samozřejmě na kolech je gumový plášť a je použit mechanismus, pedály a převodovka z kovů pro zachování funkčnosti.

Moderní dřevěná kola mají, na rozdíl od svých historických předchůdců, dutý odlehčený rám. V případě větší váhy majitele, lze použít zpevněné rámy z masívu. Nespornou výhodou dřevěných kol je využití klasické vlastnosti dřeva, jímž je tlumení nárazů. Díky tomu se budete cítit komfortně a jízdu si rozhodně vychutnáte. Navíc upoutáte pozornost okolí více, než když přijedete nablýskaným vozem, protože je dřevěné kolo stále velmi netradiční produkt.

Dá se říci s trochou nadsázky, že se kruh uzavřel. Od dřevěných začátků, přes tradiční ocel, lehký hliník, ultra moderní karbonové slitiny, se svět vrací zpátky ke kráse dřevěných kol v kombinaci s moderními materiály.

Pokud vás náš článek zaujal, začněte o dřevěném jízdním kole uvažovat. Obzvláště pokud jste fanoušky originality.

Další články naleznete zde:

Více o vývoji jízdního kola se dozvíte zde: