dřevěné hračky

Dřevěné hračky

proč dřevěnou….?

  • dřevěné hračky jsou bezpečnější a hygieničtější a trvanlivější než plastové
  • plastové snadno praskají a hrozí tak riziko úrazu.
  • na plastových hračkách se také  snadněji ukládají  nečistoty, dřevo se lépe udržuje
  • dřevo je ekologický přírodní materiál zdravotně nezávadný a je pevný
  • hra je na omak příjemnější
  • dřevěná hračka je také působivá dekorace
  • dřevěná hračka je velice trvanlivá a tak i když je cenově náročnější než plastová, mohou si s ní pohrát i vaše  budoucí generace, důkaz viz foto výše

Dřevěné hračky a jejich historie

Určitě každý z nás měl v dětství mezi svými hračkami také nějakou dřevěnou jako například kostky, stavebnici nebo pokojíček pro panenky.

Historie dřevěných hraček je stará jako lidstvo samo. Dřevo jako tradiční materiál, který je nezávadný a snadno dostupný byl a stále je ideálním materiálem pro výrobu hraček. Krásně se opracovává a jeho struktura ještě více zdůrazní kouzlo tradičních dřevěných hraček.

Ačkoliv není známé přesné datum, kdy byly vyrobeny první dřevěné hračky, je dostatek důkazů, že staří Egypťané a Řekové pro výrobu hraček dřevo používali. Hračky dětí starých Řeků měly nejčastěji podobu dřevěných koníků a vozů. Možná se při jejich výrobě inspirovali darem Trojského koně.

A tady jsou další významné mezníky v historii dřevěných hraček. První dřevěné puzzle vyrobil kartograf John Spilsbury v roce 1760, jednu ze svých map naplepil na tenkou dřevěnou desku, kterou potom rozřezal na kousky. V Rusku zase vznikly dřevěné panenky, které se vkládaly do sebe, tzn. matrojšky, ve své době zaujaly hlavně královské rodiny ale jejich popularita trvá do dneška. V Anglii ve viktorianském období se zrodily mistrně propracované dřevěné domečky pro panenky. Některé z nich byly doplněné také slonovinou a mramorem, takže vypadaly jako skutečné domy. A co takový slavný Pinocchio! Dřevené loutky byly oblíbené již ve středověku.

Před rokem 1850 byly všechny hračky převážně ručně vyrobené kousky. Téměř v každé domácnosti se našel šikovný dědeček, tatínek, strýc nebo starší sourozenec, který dokázal vyrobit dřevěnou hračku a potěšit tak malého kluka dřevěným koníčkem, píšťalku, vozík a děvčátko pak dřevěnou panenkou v kolébce, pokojíčkem nebo korálky. Postupně se hračkářská výroba se vyvinula ze soustružnictví dřevěných výrobků a přenesla tak do menších dílen, z některých pak vznikly významné hračkářské továrny.

Tvary a vzhled dřevěných hraček se měnily a byly ovlivňované vývojem společnosti a technologií. S rozvojem automobilismu se začaly objevovat dřevěné hračky ve tvaru autíček. Začátek 19. století přinesl stavební boom v Americe a díky němu se také rozšířily dřevěné stavebnice.

Závěrem:

Dřevěné hračky jsou ekologické a téměř nezničitelné, v některých rodinách se dědí z generace na generaci. Jejich obliba a popularita u dnešní generace vrůstá.

Autor: nenechte levný pestrobarevný plast nahradit krásu dřevěných hraček!

P Ř E J E M E   K R Á S N É  H R A V É   P R Á Z D N I N Y !     :-))

Zdroj: Fler.cz

Více o bydlení najdete zde: