Chytrý nábytek aneb vypadá to uklizeně
Dětský pokoj plný hraček, nic se nikam nevejde a neustálé popohánění dětí k úklidu vás už přivádí k šílenství? Nejste sami. Tohle si prožívá téměř každý rodič, jen to za zavřenými dveřmi často není vidět hned na první pohled. Proto se s vámi chceme podělit o řešení, které vaši situaci obrátí o 180 stupňů a umožní vám tuto každodenní rutinu – snahu o zachování uklizeného dětského pokoje – maximálně zjednodušit.
EFEKTIVNOST JAKO HLAVNÍ PRIORITA
Pořiďte si nábytek na míru. Ne ledajaký. Musíte to opravdu chytře promyslet. Nábytek na míru do dětského pokoje je potřeba tvořit primárně na základě vašich (dětských) potřeb a dětských schopností a teprve sekundárně na základě maximálního využití prostoru. Cílem je totiž efektivnost. Efektivní funkční řešení bohužel často nejde ruku v ruce s maximálním využitím prostoru. Pořízení té nejširší a nejvyšší skříně na míru nebo největší truhly na dětské hračky často nemusí být to nejlepší. Další opakovaná chyba při navrhování řešení v nefunkčních dětských pokojích, se kterou se setkáváme, je, že původní realizace nábytku na míru nebyla přizpůsobena dětským schopnostem a nárokům. Je dobré i zvolit správné tapety.
Dětský pokoj nebyl vytvořen s maximálním ohledem na jeho primární uživatele: děti. Ve chvíli, kdy se dětem dveře od skříně otevírají/zavírají nepohodlně či těžko a nebo šuplík nelze vysunout celý, například z důvodů šetření nákladů na materiál (použijeme-li například méně kvalitní výsuv, unese menší “páku” a nelze mu tedy nechat možnost vysunutí na maximum, protože bychom ho následným větším zatížením možná i nenávratně poškodili) se nemůžeme našim malým uživatelům divit, že si tam věci neuklízí. Vždyť “donutit se” uklízet si věci je náročné samo o sobě a jakákoliv další komplikace snižuje šanci na úspěch.
NEUNÁHLETE SE, NEVYNECHEJTE PRVNÍ KROK
Aby uklízení hraček u vás doma fungovalo téměř samo, musíte vytvořit takové úložné prostory, kam se nejvíce “problematické” hračky schovají rychle a hlavně jednoduše. Jak na to? Jako první si dobře si promyslete, kde máte v současném vybavení pokoje rezervy – které hračky děti nejméně uklízejí? Zamyslete se, zda a případně proč by právě uklízení těchto hraček pro ně mohlo být komplikované. Pokuste se vymyslet, jak právě tento problém dětem zjednodušit, jaký styl nábytku na míru, poliček, šuplíků… by umožňoval dětem právě tyto hračky uklízet s lehkostí a bez komplikací případného padání a podobně.
Následně projděte současné prostory, zda tam máte nějaké často nevyužívané kusy nábytku (například police), které by lépe posloužily, kdyby tam nebyly. Pro váš nový funkční nábytek tak nespotřebujete žádný prostor navíc. Pokud tam žádný takový nábytek nemáte (ale tomu nevěříme, vždy se něco najde!), prohlédněte pokoj znovu a pokuste se najít místa nová. Buďte kreativní.
ZÁVĚREM: NEBOJTE SE KONZULTACE S ODBORNÍKY
Nedělejte ukvapené závěry. Nesnažte se využít každičký centimetr, ale raději každý centimetr který využijete, využijte funkčně a efektivně. A pokud se vám zdá, že váš problém nemá řešení, oslovte na nezávaznou konzultaci odborníky na výrobu interiérů a nábytku na míru. Ti vám jistě rádi pomohou, protože hledání řešení, které zdánlivě neexistuje, je jejich každodenní výzva, která je baví.
Tip: Z našich letitých zkušeností jsou nejméně efektivním kusem nábytku v dětském pokoji obyčejné police a otevřené policové systémy. Jsou vhodné jen na pár nejvíce používaných knih. Cokoli jiného se tam děti pokouší dávat, působí následně nepořádkem. Hračky z nich také často vypadávají. Proto právě police většinou nahrazujeme podstatně funkčnějším nábytkem na míru, který obsahuje mnoho šuplíků vhodné hloubky a kde myslíme i na možnost odložení/vystavení některých hraček či knih na horní desku umístěnou ve vhodné výšce.
Více o bydlení zde: