Co dělat, když vidíme letět včelí roj?
V první řadě se mu neplést do cesty a jen tuto krásnou podívanou sledovat. Nestává se to tak často, abychom viděli letět roj včel. Když se roj usadí, tak se zklidní. Není nebezpečný, je krásný. Mnohdy na prvním místě, pokud to není dutina a nebo nějaké chráněné místo, nevydrží dlouho a po návratu pátraček letí dále.
Roj pozorujeme v klidu a nijak si ho nevšímáme, nerýpáme, ani do něj nesaháme apod. Také je důležité se v přítomnosti včel chovat klidně a dělat pomalé pohyby. Žádné mávání rukou a podobně.
V případě, že by si nás i tak nějaká včelka vyhlédla a nalétávala na nás, tak se stačí sehnout, dát hlavu mezi kolena a chvíli počkat. Včelka zakrouží a odletí. Vašeho pozadí si nebude všímat. Pokud by roj zůstal na stejném místě delší dobu, tak kontaktujeme včelaře a on se o něj postará. Pokud v okolí nemáte včelaře, může pomoci obecní úřad.
Také po přečtení tohoto článku máte dostatek informací a tak budete vědět, co dělat. Budeme moc rádi, když tyto informace o včelách a rojích s námi budete šířit dál. V žádném případě prosím nevolejte hasiče a jiné podobné složky, protože ti roj zlikvidují tím způsobem, že jej např. vysají motorovým vysavačem.
Ale situace se pomalu mění, takže v některých městech či obcích již i hasiči komunikují se včelaři. Nebo některá města s tím počítají a mají dokonce i rojovou pohotovost, aby včas spojili lidi s rojem na zahradě s místními včelaři. Krásný příklad je město Svitavy, které radí občanům jak postupovat: „Jak postupovat, pokud najdete podobný roj či hnízdo? V ideálním případě je vhodné zalarmovat Městskou policii Svitavy na čísle 156, ta disponuje kontaktem na včelaře, kteří určují následný postup.“
Jsou včelí roje nebezpečné?
NEJSOU, protože než včely vyletí z úlu, tak se „nasají medem“, to znamená, že si na cestu vezmou zásoby asi na 3 dny. Tyto včely nejsou agresivní, jsou klidné, těžké. A za druhé, ještě nemají svůj příbytek, který by chtěly bránit.
A tak pokud je budeme v klidu pozorovat, naskytne se nám krásné přírodní divadlo. To skončí v okamžiku, když přijde včelař, roj sklepne, nebo smete do rojáčku a odnese domů, kde včely usadí do prázdného úlu ?. A my máme pocit, že jsme viděli a zažili úžasné představení.
Pozitiva rojení včel
Rojení včel má i další pozitiva než je vytvoření dalšího včelstva. A to je jeho ozdravení. Než stará matka s rojem vylétne, přestává klást. Postupně se tak vylíhne všechen stávající plod a díky tomu se hlavní škůdce včel roztoč Varroa destructor (kleštík včelí) nemá kde množit. Množí se totiž jen na plodu v zavíčkovaných buňkách. Po vylétnutí a usazení roje v novém domově pak začnou včely stavět plástve. Je to různé kde, většinou se snaží najít dutinu (tak jak to včely dělaly vždy) ať už ve stromech, nebo ve starých domech, ale někdy i na větvi stromu. A tím si zajistí nové a zdravé bydlení. Další ozdravení je způsobeno tím, že matka začne klást až po postavení plástů, které nějakou dobu trvá a kleštík se tak opět nemá kde rozmnožovat a hyne.
Včelí roje a nemoci
Ještě vás může napadnout jedna otázka – a co choroby, nemohou být roje nemocné? Ano, mohou, ale nemusí. Včelař, který přijde roj sundat, ví, jaká je v jeho oblasti nákazová situace a co má dělat.
V novém domově…
Pokud bude vědět, že se nachází v nákazové oblasti, kde se vyskytl mor plodu, což je choroba, která se neléčí, ale včelstva se pálí i s úly, tak si roj brát nebude a zařídí jeho likvidaci. S ostatními chorobami a roztoči je to všude podobné a včelaři to vědí. Včelař přivolaný k roji se sám rozhodne, co je pro něj a včely to nejlepší. O roztoči Varroa Destructor jsem již psal a v případě, že by jej některé včelky měly na sobě, může se roj po usazení do úlu přeléčit. Není nutné jej zabít. Jen lidé bez citu a lidé se strachem by včely honem zabíjeli. Ale roj, to je přece další nová rodina, nové společenství, které nám všem přinese užitek. Včely jsou úžasní tvorové, kteří přírodě více dávají, než z ní čerpají.