Chorvatsko na podzim

Jolana Sedláčková ráda navštěvuje neobvyklé destinace, miluje divokou přírodu a cestování vlastním autem. Na cestách po vlastní ose urazila okolo 300 tisíc kilometrů. Vedle běžné práce píše pro různá média, fotografie a příběhy z cest sdílí na facebookové stránce Po vlastní ose. Každý rok vydává kalendář s fotografiemi. Jeho zakoupením jí uděláte velkou radost a mimo jiné ji v její činnosti podpoříte. Odkazy naleznete ve spodní části článku.

Chorvatsko většina lidí u nás vnímá jako zemi, kam se jezdí v létě k moři. Těžko bychom asi hledali někoho, kdo z nás tam ještě nebyl, a tak není divu, že bývá dost často v obležení turistů. I přes to, že turistické destinace obvykle nevyhledávám, na Chorvatsko nedám dopustit. Do Chorvatska jezdím celé roky. Nejvíc mě na něm přitahuje úžasná příroda ve vnitrozemí. Vyvěrají tady jedny z nejčistších a nejkrásnějších řek Evropy.

Nachází se tu celá řada jedinečných národních parků a rezervací. A na rozdíl od rušného pobřeží ve vnitrozemí vládne božský klid, harmonie a proniká sem podmanivé kouzlo Balkánu. Kombinace podzimního počasí a pandemie navíc zařídily, že zdejší přírodu máme jen sami pro sebe a zažíváme ten nejnádhernější a nejbarevnější podzim v životě…

Plitvická jezera tvoří soustava 16 jezer vzájemně propojených vodopády a kaskádami. My jsme naši procházku zahájili u jezera Ciginovac.

Od roku 1979 je národní park součástí světového dědictví UNESCO.

Ani vteřinu nelitujeme brzkého vstávání a plnými doušky si vychutnáváme barevnou podívanou.

Okouzlující ráno v národním parku Plitvická jezera

Plitvická jezera se rozkládají v nadmořské výšce 500 – 640 metrů v regionu Lika nedaleko hranic s Bosnou a Hercegovinou.

Autorka článku a fotografií Jolana Sedláčková

www.povlastniose.com

Facebook.com/povlastniose

Instagram.com/jolana_sedlackova