Bydlet celoročně v přírodě není pro každého. Může to být ale nezapomenutelná etapa života nejen pro vás, ale i pro vaše děti. V posledních letech se celoroční bydlení v přírodě setkává s velkým zájmem. Jen si to zkuste představit. Ráno se probudíte a první, co vidíte, je rozkvetlá louka, probouzející se les, zasněžené vrcholky hor nebo klidná hladina rybníku či jezera. V době plné stresu se jedná o fantastickou terapii na uklidnění psychiky a obrany proti negativním pocitům. Protože se ale v poslední době zdražuje téměř všechno okolo nás, nabízí celoroční bydlení v přírodě zároveň citelnou úsporu finančních prostředků za nájem a další služby spojené se životem ve městě.
Máte pocit, že tohle není pro vás? Mnoho lidí jezdí na dovolenou k lesu nebo jezeru jen jednou, maximálně dvakrát za rok. Co to ale otočit? U rybníku nebo u lesa žít a jen výjimečně jezdit do civilizace? Možná si teď říkáte, kde ale bydlet, když bude venku chladno? Řešením je život v obytné dodávce známý pod anglickým označením vanlife.
Takový život neznamená, že se stáváte mimo civilizačním poustevníkem. Ne, Jde jen o vaše soukromé rozhodnutí, kde budete trávit většinu svých dnů. Můžete například pokračovat ve své on-line práci nebo v home office. Žádná výpověď. Jen budete sví. Jdete za svobodou a volností. A přitom dál plníte své civilizační odpovědnosti.
Samostatnost zdrojů
K energetické samostatnosti a nezávislosti vanlifu patří především solární panely. Když se umístí na střechy obytných dodávek, dobíjí velkou baterii, která následně slouží jako zdroj elektrické energie pro lednici, světla a další spotřebiče v obytné dodávce. Když svou dodávku zaparkujete na dostatečně slunném místě, vystačíte s elektrickou energií prakticky po celý rok.
Výhodou solárních panelů je jejich snadná údržba. Postačí, když je jen jednou za rok omyjete vlažnou vodou. Solární panely mají také dlouhou životnost – až deset let. Jejich dalšími klady je možnost pořídit je relativně levně, jejich nízká hmotnost a fakt, že nezabírají místo uvnitř obytné dodávky. Mezi jejich nevýhody se počítá snížená schopnost vyrábět teplo v zimním období nebo snížený výkon při zataženém počasí. Někdy se mezi nevýhody řadí i nutnost vrtat do střechy karavanu, abyste mohli vyrobit průchodku pro přívodní kabel.
Další možností doplňování energie pro karavan je dobíjet baterii pomocí alternátoru. Baterii tak dobijete během chvilky například při přepravě do obchodu nebo na jiné místo vašeho přenocování.
Izolace obytného vozu
Klíčovou věcí nutnou k energetické samostatnosti vanlifu je kvalitní tepelná izolace k flex. K flex izolace karavanu zaručí i v chladných zimních měsících. Izolace k flex s hliníkovou parozábranou je známá svými vynikajícími tepelnými vlastnostmi i v minimální tloušťce použitého materiálu. To z ní dělá oproti klasické skelné vatě nebo polystyrénu materiál úsporný na místo, což se v obytné dodávce velmi hodí.
Významnou výhodou života v obytném karavanu je úspora vytápění. Díky tomu, že se tím eliminuje život ve velkoměstech, jedná se o ekologický způsob využití této izolace do karavanu.
Malý prostor je totiž opravdu malý prostor. Ačkoliv se vám to tak nemusí jevit, tepelně vyhřát dodávku je velmi snadné. Klíčové je teplo v dodávce dlouho udržet, což se právě díky izolaci k flex daří. Pokud například doposud žijete v bytě s rozlohou 50 metrů čtverečních, život v obytné dodávce s rozlohou 4 metry čtvereční přináší extrémní úsporu finančních prostředků.
Faktem je, že někdo může dlouhodobě v obytném karavanu trpět klaustrofobickými pocity. Samozřejmě, že celoroční život v přírodě není pro každého. Pokud byste to ale chtěli vyzkoušet, zkuste jezdit spát mimo město zatím jen na víkendy nebo o dovolených. Nebo jeďte na měsíční poznávací zájezd někam do ciziny. Ochutnejte, jaký je život v karavanu a co vám na něm sedí nebo naopak nesedí nejvíc.